10 nejlepších výhod spánku nahý

Foto: Unsplash

10 nejlepších výhod spánku nahý

Spát nahý možná není to první, co vás napadne, pokud jde o zlepšení vašeho zdraví, ale některé výhody jsou příliš dobré na to, abyste je ignorovali. Vzhledem k tomu, že spaní nahý je docela snadné vyzkoušet na vlastní kůži, je možná na čase se svléknout a nechat si zdřímnout. Tedy pro vaše zdraví.

Ukazuje se, že spaní nahý má mnoho výhod. O některých z nich jste už možná slyšeli, ale jiné vás možná překvapí.

1. Rychlejší usínání

Tělesná teplota je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují usínání. Je to součást cirkadiánního rytmu, biologického rytmu, který funguje jako "hodiny" vašeho těla pro spánek.

Ochlazení říká tělu, že je čas spát, takže spaní nahé - a snížení tělesné teploty - vám může pomoci rychleji usnout.

2. Lepší kvalita spánku

Chlazení těla vám nejen pomůže rychleji usnout, ale také zlepší celkovou kvalitu spánku. Ideální teplota v ložnici se pohybuje mezi 15 až 19 °C (60 až 67 °F).

Jedna studie Národního institutu zdraví z roku 2012 zjistila, že teplota v místnosti, kde spíte, je jedním z nejdůležitějších faktorů pro dosažení kvalitního spánku.

Pokud je příliš chladno nebo příliš horko, hrozí, že si narušíte spánek rychlými očními pohyby, což je snová fáze spánku, která pomáhá osvěžit mozek a tělo. Jedním ze způsobů, jak zůstat pod peřinou v pohodě, je spát nahý.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) je chronický nedostatek spánku spojen s mnoha zdravotními potížemi včetně cukrovky 2. typu, onemocnění srdce a cév, obezity a deprese.

3. Udržuje pokožku zdravou

Protože spánek nahý pomáhá zvýšit celkovou kvalitu spánku, může také zlepšit vaši pleť. Jedna malá studie se zabývala tím, zda špatný spánek omezuje schopnost kůže hojit se z malých ranek.

Rozdělili účastníky do tří skupin - jedna měla "dostatečný" spánek, druhá byla nevyspalá a třetí měla nedostatek spánku, ale dostávala další živiny. Zjistili, že skupina, která se vyspala dobře, se zotavila rychleji než zbylé dvě skupiny. A ta výživa navíc? Neměla významný vliv na rychlost hojení ran.

Z toho vyplývá, že dostatek spánku může pomoci vaší pleti zotavit se a zůstat zdravá, a pokud k tomu přispěje i spánek nahá, je to ještě lepší.

4. Snížení stresu a úzkosti

Dalším důvodem, proč by spaní nahý mohlo být dobrou změnou, je to, že by mohlo pomoci snížit celkový stres a úzkost. Není žádným tajemstvím, že špatný spánek má velký vliv na hladinu stresu. Studie naznačují, že špatný spánek souvisí s depresemi a dokonce se zvyšuje riziko sebevraždy.

Stres i úzkost mohou být příčinou nespavosti, ale je důležité si uvědomit, že zlepšení kvality spánku - a dostatek spánku - může pomoci.

5. Zabraňte přibývání na váze

Pokud máte problémy s usínáním, může to v mnoha ohledech narušovat váš život. Jedna studie sledovala více než 21 000 lidí po dobu tří let a zjistila možnou souvislost mezi nedostatečným spánkem a přibýváním na váze. Jedinci, kteří údajně spali stejně nebo méně než 5 hodin za noc, častěji přibírali na váze.

Další způsob, jak si udržet postavu nahým spánkem? Udržování chladnějšího těla v noci může pomoci zvýšit schopnost spalování kalorií. Malá studie, která sledovala pět mužů, zjistila, že vystavení chladnějším teplotám kolem 19 °C (66 °F) pomáhá jejich tělu zvýšit aktivitu hnědého tuku.

6. Nižší riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu

Pokud v noci nespíte dostatečně, můžete být ohroženi cukrovkou nebo srdečním onemocněním. Studie z roku 2010 zkoumala údaje od 1 455 osob po dobu šesti let a zjistila souvislost mezi kratší dobou spánku a zvýšeným rizikem cukrovky, která zase může zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

Pokud budete spát nazí, můžete zvýšit svou schopnost rychleji usnout a vydržet spát, což může mít zásadní vliv na vaše zdraví.

7. Podporovat zdraví pochvy

Spaní nahé je také skvělý způsob, jak zlepšit zdraví vagíny a vyhnout se kvasinkovým infekcím. Těsné nebo propocené spodní prádlo může zvýšit riziko vaginální kvasinkové infekce, protože kvasinky rády rostou na teplých a vlhkých místech.

Bez ohledu na to, co nosíte přes den, je spaní nahá snadným způsobem, jak provětrat vaginu a udržet ji zdravou.

8. Zvýšení mužské plodnosti

Nejen ženy mohou mít prospěch ze spaní nahé. Nedávná studie provedená na 656 mužích naznačila souvislost mezi nošením přiléhavého spodního prádla a nižším počtem spermií. Muži, kteří uvedli, že nosí boxerky, měli vyšší koncentraci spermií a celkový počet spermií než ti, kteří nosili těsné spodní prádlo.

Spaní nahý je skvělý způsob, jak udržet varlata v chladu a optimální teplotě pro zdraví spermií.

9. Zvýšení sebevědomí

Spát nahý je také skvělý způsob, jak navázat kontakt se svým tělem a posílit sebevědomí. Jedna studie zjistila, že pobyt v nahotě pomáhá zvýšit sebevědomí a celkový obraz těla, což je rozhodně výhra, pokud jde o přijetí sebelásky.

10. Zlepšete svůj vztah

I když sex může být skvělou součástí vašeho vztahu, stejně úžasné může být i spát s partnerem nahý. Jedna studie totiž zjistila, že kontakt kůže na kůži mezi dospělými lidmi stimuluje uvolňování oxytocinu, který hraje důležitou roli při budování náklonnosti mezi partnery.

Ještě lepší? Doteky s partnerem jsou prospěšné i pro vaše zdraví, nejen pro váš vztah, a nahý spánek je skvělým způsobem, jak využít obou výhod.

Výběr z nabídky

I když se vám nechce spát úplně nahá, můžete tyto výhody snadno využít, když snížíte počet vrstev, které na sobě v noci máte, nebo dokonce jen odložíte podprsenku či spodní prádlo.

Pokud jde o spánek, důležité je, abyste podnikli kroky k zajištění dostatečného množství kvalitního spánku.

Zdroje: healthline.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář