10 Tipů, jak se zbavit přejídání

Foto: Freepik

10 Tipů, jak se zbavit přejídání

Poruchy příjmu potravy můžou být velmi vyčerpávající. Mezi tyto problémy patří i záchvatovité přejídání, které může být vyvoláno například stresovou situací nebo jiným faktorem. Po přejedení vás mohou přemoci pocity viny, hanby či lítosti.

Tento problém, až porucha přijmu potravy postihuje přibližně 2,8 milionu dospělých lidí v USA a je dnes rozšířená po celém světě. Přejídání zasahuje často ženy všech věkových kategorií, ale může se objevit i u mužů.

Pokud s přejídáním máte problém, zde si můžete přečíst 10 tipů, které napomůžou k řešení, tento problém je však lepší konzultovat s odborným dohledem.

1. Naplánujte si pravidelnost jídla

Vrácení se k pravidelnému stravovacímu režimu může být skvělým prvním krokem k překonání záchvatového cyklu. Vaše strava by měla být pestrá s dostatkem všech potřebných makro a mikroživin.

Jak vypadá pravidelný stravovací režim? Zkuste si každý den naplánovat 3 hlavní jídla a popřípadě dvě svačiny. Snažte se mezi jídly nemít pauzu více než tři až čtyři hodiny, abyste nepociťovali hlad, který může vést k přejedení.

2. Hledejte to, co vám přejídání vyvolává

Jakmile dosáhnete úspěchu při pravidelném denním jezení, můžete začít hledat, co spouští vaši potřebu přejedení se. Další informace o tom, co vás vede k přejídání, vám mohou velmi pomoci při snaze tuto problematiku odbourat.

Zkuste si vést deník a zdokumentujte si, jak se cítíte před a po každém jídle. Uvědomte si, kdy jste byli naštvaní, nebo kdy jste jedli, aniž byste měli hlad. Cítili jste určité emoce? Existovaly nějaké vnější spouštěče, jako například být v určitém sociálním prostředí mezi lidmi? Zaznamenávání vašich stravovacích návyků a událostí či pocitů s nimi spojenými vám může najít "kámen úrazu".

3. Zkuste změnit prostředí

Přejídáte se často doma nebo na nějakém specifickém místě? Zkuste danou lokaci vyměnit například za procházku v přírodě. "Rozptýlení" s přáteli či meditací, cvičením nebo jógou.

4. Spolupracujte s odborníkem, který vám může pomoci zlé myšlenky odbourat

Existují různé možnosti, jak změnit náš přístup a vnímání jídla. Hledání odborníka na poruchy příjmu potravy je nejlepším krokem k řešení. Pokud nevíte, kde najít odborníka, požádejte o doporučení svého lékaře nebo psychologa.

5. Přestaňte označovat potraviny jako „dobré“ a „špatné“

Pokud budete jídlo škatulkovat do "dobrých" a "špatných" skupin a brát některé potraviny jako zlo, záchvaty se mohou zhoršovat. Každé jídlo je svým způsobem zdravé, pokud ho nepřijímáme ve velkém množství. Samozřejmě se liší například zelenina od polotovarů kvůli svému složení, ale to neznamená, že bychom si nemohli dát OBČAS něco "nezdravého. Všeho s mírou.

6. Zlikvidujte časopisy o dietách

Přináší ta daná modelka na obálce negativní myšlenky o vašem těle? Připomínají vám dietní knihy neúspěšné pokusy zdravějšího stravování? Pokud ano, zbavte se jich. Každý člověk je individuální a má určitý typ postavy, proto se, prosím, s nikým neporovnávejte a soustřeďte se na své zdraví a vaše tělo.

7. Změňte postoj ke svému já

Přístup k sobě je více než pouhé udržování zdravé stravy. To zahrnuje také způsob, jakým mluvíte a přemýšlíte o sobě a o svém těle. Měli byste k sobě být vlídní a ohleduplní. Urážky vlastní postavy vám (nevědomky) mohou velice ubližovat.

8. Najděte tu správnou léčbu či způsob zotavení

Existuje několik typů terapií, které mohou pomoci léčit poruchy příjmu potravy. Každý z nás však musí brát v potaz svou individualitu a prodiskutovat možné varianty s odborníkem. Terapie či možnosti zotavení mohou být: nutriční terapie, psychologické konzultace, meditace, hypnóza a mnoho dalšího.

9. Vyhraďte si čas na sebe a na své myšlenky

Chybí vám něco v životě? Chcete vypadat jinak a často své problémy zajídáte? Zkuste si denně najít pár minut na to, abyste své myšlenky utříbili a zjistili, co doopravdy chcete. Často žijeme ve spěchu, který nás může vést k přejídání a stresu. Snažte se tomuto vyvarovat.

10. Rozpoznejte svůj problém

Buďte k sobě upřímní. Uznání, že máte problém, a mluvení o něm je nejdůležitější krok, který můžete udělat.

Zdroj: www.waldeneatingdisorders.com - Binge Eating: 11 Tips for Breaking the Cycle, freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář