3 Nejčastější typy poruch příjmu potravy, netrpíte některou?

Foto: Unsplash

3 Nejčastější typy poruch příjmu potravy, netrpíte některou?

Poruchy příjmu potravy jsou stavy duševního zdraví poznamenané posedlostí jídlem nebo tvarem těla. Mohou ovlivnit kohokoli, ale nejvíce se vyskytují u mladých žen. V závažných případech mohou poruchy příjmu potravy způsobit vážné zdravotní následky a při neléčení mohou vést dokonce k úmrtí. Ti, kteří poruchou příjmu potravy trpí, mohou mít různé příznaky. Většina z nich však zahrnuje přísné omezení jídla, záchvatovité přejídání či zvracení nebo nadměrné cvičení. Tento článek popisuje 3 nejběžnější typy poruch příjmu potravy a jejich příznaky.

1. ANOREXIE

Anorexie je pravděpodobně nejznámější poruchou příjmu potravy. Obvykle se vyvíjí během dospívání a má tendenci postihovat více ženy než muže. Lidé s anorexií se obecně považují za obézní, i když mají často velmi nebezpečnou podváhu. Mají tendenci neustále sledovat svou váhu, vyhýbat se konzumaci určitých druhů potravin a přísně omezovat své kalorie. Mají velký strach z přibírání, svoje tělo vnímají velmi zkresleně. Mnoho lidí s anorexií je často zaměstnáno neustálými myšlenkami na jídlo a někteří mohou posedle sbírat recepty nebo hromadit jídlo. Tito jedinci mohou mít také potíže jíst na veřejnosti a proto se velmi často lidem odcizují.

Anorexie je pro tělo velmi nebezpečná. V dlouhodobém měřítku způsobuje řídnutí kostí, neplodnost nebo vypadávání vlasů. V závažných případech může vést až k selhání srdce nebo poškození orgánů.

2. BULIMIE

Stejně jako anorexie má bulimie tendenci se vyvíjet během dospívání a rané dospělosti a zdá se, že je méně častá u mužů než u žen. Lidé s bulimií často v určitém časovém období jedí neobvykle velké množství jídla. Každá epizoda záchvatovitého přejídání obvykle pokračuje, dokud se člověk zcela nenasytí. Během záchvatu má člověk obvykle pocit, že nemůže přestat jíst nebo kontrolovat, kolik jí. Mezi běžné chování při bulimii patří nucené zvracení, hladovění, projímadla, diuretika, klystýr a nadměrné cvičení. Jedinci s bulimií si však obvykle udržují relativně normální váhu, místo aby měli podváhu, tak jako je to u anorexie.

Bulimie způsobuje zanícené a bolavé hrdlo, oteklé slinné žlázy, zubní kazy, podráždění střev a hormonální poruchy

3. ZÁCHVATOVITÉ PŘEJÍDÁNÍ

Tato porucha se často podobá bulimii, s tím rozdílem, že člověk trpící záchvatovitým přejídám většinou potravu nezvrací. Tito lidé často ve velmi krátkém časovém úseku zkonzumují velké množství kalorií až do nepříjemné sytosti. Často také konzumují tajně a trápí je pocity úzkosti a výčitek. Lidé s touto poruchou mají často nadváhu. To zvyšuje riziko zdravotních obtíží, nejčastěji se jedná o vysoký krevní tlak, srdeční choroby a cukrovku.

Zdroje: healthline.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář