5 Osvědčených tipů pro kvalitní a pravidelný spánek!

Foto: Unsplash

5 Osvědčených tipů pro kvalitní a pravidelný spánek!

Spánek je pro naše tělo nesmírně důležitý. Spát potřebuje každý z nás. Jak ale docílit kvalitního spánku a naučit se vstávat pravidelně ve stejný čas? V dnešním článku se dozvíte pár tipů, které vám mohou se spánkem pomoci a určitě stojí za vyzkoušení!

1. MOTIVUJTE SE

Pokud jste spíše noční sova, brzké probuzení pro vás nebude snadné a proto z tohoto rozhodnutí musíte být odhodlaní učinit dlouhodobý zvyk. Prvních pár dní bude pravděpodobně velmi těžkých. Obecně však platí, že většině lidí se daří dobře, jakmile si na nový spánkový režim navyknou. Ujistěte se, že vaše důvody jsou dostatečně silné, aby vás každý den vyhnaly z postele ve stejnou dobu, a to i těch dopoledních hodinách, kdy byste raději stiskli tlačítko odložení budíku.

2. ZMĚŇTE SPÁNKOVÝ REŽIM

Je mnohem snazší upevnit nový zvyk, pokud dáte svému tělu čas na postupné přizpůsobení. Odborníci doporučují každý týden posunout dobu probuzení o 15 až 30 minut, dokud nedosáhnete svého cíle. Třicet minut je totiž pro naše tělo poměrně snadné na aklimatizaci.

3. NENUŤTE SE SPÁT

Pokud se chcete probudit dříve, měli byste prostě jít spát dříve, abyste si mohli dopřát více hodin spánku, že? To je však chyba! Pokoušet se jít spát dříve, než se budete cítit ospalí, může ve skutečnosti vyvolat nespavost. Místo toho zkuste zavést relaxační rutinu před spaním a choďte spát, jen když jste opravdu unavení.

4. BUĎTE DŮSLEDNÍ

Mnoho z nás se probouzí ve všední dny oproti víkendům drasticky odlišně. Řekněme například, že jste spali o víkendu do 10:00, ale teď je pondělí a musíte do práce vstát v 6:00. Ten čtyřhodinový rozdíl pravděpodobně pocítíte, protože v podstatě vytrháváte své tělo ze spánku. Co by pro tělo nebyl takový šok, je probuzení v pondělí v 7:00 ráno po víkendu kdy jste vstávali v 8:00. Odborníci doporučují, aby lidé neměli více než 30minutový rozdíl v době bdění mezi všedními dny a víkendy.

5. OMEZTE SVĚTLO

Naše elektronická zařízení vyzařují světlo, které může ovlivnit produkci melatoninu, což může mít dopad na naši schopnost usnout. Proto se doporučuje vyhnout se obrazovkám hodinu nebo dvě před spaním. Pokud to není možné, noste brýle blokující modré světlo, které vám pomohou odfiltrovat nejškodlivější vlnové délky.

Zdroje: glamour.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář