6 věcí, které se vám podle veterinářů snaží vaše kočka říct vrněním

Foto: Unsplash

6 věcí, které se vám podle veterinářů snaží vaše kočka říct vrněním

Pokud jste majitelem kočky, pravděpodobně znáte uklidňující rytmické vrnění své kočky, která podřimuje na odpoledním slunci nebo se vám uvelebí na klíně, aby se s vámi pomazlila.

Kočky vrní s jednotným vzorcem a frekvencí mezi 25 a 150 Hz, což je dostatečně hlasité, aby člověk slyšel a cítil vibrace vrnění.

Většina lidí si vrnění spojuje s pocity potěšení a spokojenosti, ale kočky ve skutečnosti vrní z mnoha důvodů, včetně úlevy od bolesti nebo komunikace s ostatními kočkami.

Zde je šest důvodů, proč kočky vrní.

1. Vaše kočka je šťastná

Mrouskání je často způsob, jak kočka dává najevo, že se jí líbí, když se jí dotýkáte, a že chce víc, říká Megan Conradová, BVMS, veterinární lékařka, která spolupracuje s Hello Ralphie.

Vaše kočka může vrnět i při jídle nebo pití, aby vyjádřila pocity štěstí a spokojenosti, říká Christine Sellers, DVM, veterinární lékařka na klinice Cat and Bird Clinic.

2. Jako způsob komunikace mezi kočičími matkami a koťaty.

Koťata začínají vrnět již ve věku několika dní, což je způsob komunikace a navázání kontaktu s matkou, říká Sellers.

"Matka komunikuje se svými koťaty ode dne narození a koťata po několika dnech věku komunikují s matkou vrněním," říká.

Protože se koťata rodí hluchá a slepá, vibrace z mrouskání kočičí matky jim mohou pomoci při kojení.

3. Vaše kočka je ve stresu

Ačkoli je vrnění nejčastěji spojováno s projevem kočičího štěstí, vaše kočka může vrnět i ve stresu nebo úzkosti, například při návštěvě veterináře. Pokud je vaše kočka nervózní, může pro ni být vrnění způsobem, jak se uklidnit a zklidnit.

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda vaše kočka vrní kvůli úzkosti, říká Sellers:

V některých případech, například při stresu, se zdá, že vrnění je záměrné, zatímco v případech, jako je vyjádření spokojenosti, je vrnění spíše automatickou reakcí, říká Sellers.

4. Léčit se a ulevit si od bolesti

Některé kočky vrní při porodu nebo při zranění. V těchto případech podle vědců pomáhá vrnění zmírnit bolest a regulovat dýchání.

Navíc nízkofrekvenční vibrace, které vrnění vyvolává, mohou podle Conrada stimulovat hojení, zejména kostí a šlach.

Nízkofrekvenční vibrace, podobné vibracím, které vytvářejí kočky při mrouskání, se u lidí používají ke stimulaci růstu kostí a podpoře svalové síly.

5. Pozdravit ostatní kočky

Vaše kočka může také vrnět, když uvidí jinou známou kočku, aby ji pozdravila.

Podle Conrada zatím není vědcům jasné, co přesně si sdělují, ale mohlo by jít o způsob, jak dát druhé kočce najevo, že jsou přátelské a přístupné, a sdělit jí, že nepředstavují hrozbu.

6. Vaše kočka po vás něco chce

Mrouskání může být také způsob, jak kočka vyjadřuje svým lidským pečovatelům určité potřeby, například pocit hladu a touhu po jídle. Mručení, které je prostředkem k získání něčeho od ošetřovatele, má ve srovnání s jinými typy mručení vyšší hlasitost a zní naléhavěji, říká Sellers.

Podle vědců jsou lidé náchylnější reagovat na tento typ naléhavého, vyzývavého mručení. Studie z roku 2009 provedla přehrávání mručení deseti koček nahraných jak v kontextu mručení s výkřiky, tak v kontextu bez mručení. Padesát lidských účastníků považovalo mručení s nabádáním za naléhavější a méně příjemné.

Poučení pro zasvěcené

Kočky vrní z mnoha důvodů, mimo jiné proto, aby vyjádřily spokojenost, komunikovaly s ostatními kočkami nebo zvířecími společníky a uklidňovaly se ve stresu nebo při zranění.

Některé kočky vydávají naléhavější vrnění, když chtějí něco od svého majitele, například jídlo.

Ať už je důvod jakýkoli, obvykle ho poznáte podle kontextu. Všímejte si dalších kočičích signálů, které vám pomohou pochopit potřeby a preference vaší kočky, a pravděpodobně budete oba šťastnější.

Zdroje: insider.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář