7 základních každodenních cvičení pro zvládání bolesti

Foto: Unsplash

7 základních každodenních cvičení pro zvládání bolesti

Pokud trpíte revmatoidní artritidou (RA), víte, že cvičení je pro vás prospěšné. Najít čas, energii a motivaci k pohybu však může být obtížné. To platí zejména tehdy, když trpíte bolestmi.

Výzkum však ukazuje, že pacienti s RA, kteří cvičí, mají menší bolesti než ostatní pacienti s RA. Cvičení může pomoci zlepšit náladu, zlepšit funkci kloubů a zabránit ochabování svalů a slabosti.

Zde je sedm cviků určených speciálně pro pacienty s RA.

Cvičení ve vodě

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) se zdravotní stav lidí s RA po vodoléčbě - cvičení v teplé vodě - zlepšuje více než při jiných aktivitách. Studie ukazují, že lidé s RA, kteří se účastnili hydroterapie, měli menší bolesti a citlivost kloubů. Hydroterapie také zlepšila jejich náladu a celkovou pohodu.

Cvičení ve vodě, jako je plavání a vodní aerobik, také zlepšuje používání postižených kloubů a snižuje bolest.

Tai chi

Tchaj-ťi (někdy nazývané "meditace v pohybu") je tradiční čínské bojové umění, které kombinuje pomalé a jemné pohyby s mentálním soustředěním. Toto cvičení zlepšuje svalové funkce a ztuhlost a snižuje bolest a úroveň stresu u pacientů s RA. Účastníci jedné studie uváděli, že se po cvičení tai chi cítí lépe a mají celkově lepší pohled na život.

Můžete si zakoupit DVD, které vám pomůže začít, nebo navštívit kurz ve vašem okolí.

Jízda na kole

Pokud trpíte RA, je pro vás zásadní, abyste si rozproudili srdce. U osob s RA je totiž vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a komplikací. Jízda na kole je vynikající cvičení s nízkou zátěží, které je pro klouby šetrnější než jiná aerobní cvičení.

Jízda na kole pomáhá udržovat kardiovaskulární zdraví, zvyšuje sílu nohou a snižuje ranní ztuhlost. Můžete jezdit na kole venku, připojit se ke skupině cyklistů nebo používat stacionární kolo v posilovně či doma.

Chůze

Procházka v parku může znít příliš jednoduše, ale je to jedna z nejjednodušších a nejvhodnějších forem cvičení. Kromě zvýšení tepové frekvence může chůze uvolnit klouby a pomoci snížit bolest. Výzkumy zjistily, že pouhých 30 minut chůze denně může zlepšit i vaši náladu.

Pokud máte problémy s rovnováhou, zkuste použít hole, které vám pomohou stabilizovat se. Pokud vás počasí drží uvnitř, vydejte se na krytou dráhu nebo na běžecký pás.

Jóga

Jóga, která kombinuje pozice s dýcháním a relaxací, také pomáhá zlepšit příznaky RA. Studie ukazují, že u mladších osob s RA, které cvičily jógu, došlo ke zlepšení bolesti a nálady. Podobné výsledky zjistili i vědci z Johns Hopkins University: Pacienti s RA měli méně citlivé a oteklé klouby než před cvičením jógy.

"Jóga nebo jógové protahování může pacientům pomoci zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu," říká Dr. Mario Siervo, ředitel provozu zdravotnického personálu v Leon Medical Centers.

Další typy protahování

Zdravotníci často doporučují pacientům s RA protahování. "Protahování by mělo zahrnovat svaly paží, zad, boků, přední a zadní strany stehen a lýtek," říká Dr. Philip Conwisar, ortopedický chirurg z Kalifornie. "Protahujte se hned ráno, místo přestávky na kávu si udělejte přestávku na protažení nebo se na pár minut protáhněte v kanceláři."

Dr. Naheed Ali, autor knihy "Artritida a vy", doporučuje také kroucení prstů, mírné ohýbání zápěstí a protahování palce.

Silový trénink

RA často vede k oslabení svalů, což může zhoršovat bolest kloubů. Silový trénink pomáhá snižovat bolest a zvyšovat svalovou sílu. Silnější svaly lépe podpírají klouby a usnadňují každodenní činnosti.

Zkuste doma dvakrát až třikrát týdně zvedat činky. Můžete také vyzkoušet posilovací gumy, pokud jsou vaše prsty a zápěstí v dobré kondici. Pokud se obáváte zvedat činky nebo používat odporové pásky sami, poraďte se se svým lékařem a zvažte spolupráci s osobním trenérem.

Přizpůsobte se svému stavu

Ať už si vyberete jakékoliv cvičení, důležité je v něm pokračovat. Některé dny budete pravděpodobně cítit větší bolest než jiné. To je v pořádku. Prostě v těchto dnech cvičte méně intenzivně, zkuste jiný typ cvičení nebo si dejte den volna.

Pokud vaše ruce nemohou uchopit závaží, použijte místo toho odporovou pásku kolem předloktí. Pokud můžete pouze chodit, jděte se projít ven. I když to bude pomalým tempem, pravděpodobně se po ní budete cítit mnohem lépe.

Zdroje: healthline.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář