8 důvodů, proč je vaše moč zakalená, a co s tím dělat

Foto: Unsplash

8 důvodů, proč je vaše moč zakalená, a co s tím dělat

Vaše moč má pravděpodobně každý den trochu jinou barvu v závislosti na tom, co jste snědli a kolik jste vypili vody, a tyto malé změny jsou naprosto normální.

Pokud je vaše moč čirá až lehce nažloutlá a převážně průhledná, nemusíte se znepokojovat. Pokud se však vaše moč náhle objeví zakalená nebo mléčná, je čas obrátit se na poskytovatele zdravotní péče.

"Jakákoli změna barvy nebo vzhledu je důvodem k vyhledání lékařské pomoci," říká doktorka Aria Olumiová, primářka urologického oddělení nemocnice Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu.

Zakalená moč může být způsobena řadou příčin, od infekce po dehydrataci. Zde je deset důvodů, proč může být vaše moč zakalená, a co s tím dělat.

1. Infekce močových cest

Zakalená moč je hlavním příznakem infekcí močových cest, říká doktor Marc S. Cohen, urolog ze společnosti Bastion Health, která se zabývá léčbou močových infekcí. telehealth pro muže..

Při infekci močových cest se v moči hromadí bakterie, které jí dodávají zakalený vzhled.

Záněty močových cest jsou velmi časté a mohou se vyskytnout u každého. Přibližně 40 % žen a 12 % mužů prodělá během svého života zánět močových cest. U mužů jsou záněty močových cest spojeny se zvětšenou prostatou, zejména s přibývajícím věkem, ačkoli zvětšená prostata sama o sobě nezpůsobuje zákal moči.

Kromě zakalené moči mohou příznaky infekce močových cest zahrnovat:

Co s tím dělat: Jelikož se zánět močových cest nejčastěji léčí pomocí antibiotik, budete muset navštívit lékaře, který vám předepíše léky. Příznaky obvykle odezní během několika dní po užití těchto léků.

Poznámka: I když může být infekce močových cest velmi bolestivá, většina z nich je z dlouhodobého hlediska neškodná. Pokud se však zánět močových cest neléčí, může vést k závažným zdravotním problémům, včetně onemocnění ledvin a sepse. Pokud se domníváte, že byste mohli mít zánět močových cest, navštivte svého lékaře, který vám stanoví diagnózu a zajistí léčbu.

2. Dehydratace

Čím lépe jste hydratováni, tím čirší je vaše moč. Naopak dehydratace může vést k tmavému zabarvení a zakalení moči.

Dehydratace může být způsobena:

Kromě zakalené moči jsou příznaky dehydratace:

Co s tím dělat: Abyste se vyhnuli dehydrataci, dbejte na dostatečný příjem tekutin. Muži by měli denně přijmout 125 uncí tekutin, zatímco ženy 91 uncí. To může být ve formě vody, jiných hydratačních nápojů nebo potravin, které obsahují vodu.

Pokud jste nemocní, poraďte se se svým lékařem, jak se správně hydratovat. Jakmile dojde k dehydrataci, budete potřebovat vodu a elektrolyty, které jsou například obsaženy ve sportovních nápojích, abyste se rehydratovali.

3. Dieta a léky

Potraviny a léky, které vedou k tmavě žluté nebo oranžové moči, mohou vyvolat dojem zákalu, říká Cohen. Patří mezi ně potraviny bohaté na vitamin B a karoten, jako je mrkev, špenát, brokolice a další ovoce a zelenina.

Zakalenou moč mohou způsobovat také některé léky, včetně:

Co s tím dělat: Cohen a Olumi říkají, že změny moči způsobené jídlem nebo léky obvykle nejsou nebezpečné, měly by odeznít během jednoho dne a nevyžadují léčbu.

4. Sexuálně přenosné infekce

Některé pohlavně přenosné infekce (STI), včetně chlamydií a kapavky, mohou vést k zakalení moči.

Chlamydie jsou jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí, která postihuje až 5 % mladých žen. Infekce mohou být závažné, zejména pro těhotné osoby, ale často probíhají bez příznaků. Kromě zakalené moči si můžete všimnout:

Zakalená moč při kapavce vzniká, když se výtok z penisu nebo vagíny způsobený infekcí dostane do kontaktu s močí, což jí dodá zakalený vzhled. Mezi další příznaky kapavky patří:

Co s tím dělat: Pokud se domníváte, že máte pohlavně přenosnou chorobu, navštivte svého lékaře, který vám provede testy a léčbu. Pokud máte chlamydie, pravděpodobně vám bude předepsán lék. antibiotika. U kapavky se doporučuje injekční léčba antibiotikem ceftriaxon.

5. Ledvinové kameny

Ledvinové kameny se vyskytují asi u 10 % lidí a mohou způsobovat zakalenou moč.

Ledvinový kámen je tvrdý předmět, který je tvořen krystaly odpadních chemických látek přirozeně se vyskytujících v moči. Tyto krystaly se tvoří, když je v moči příliš málo tekutiny, což se může stát v důsledku dehydratace, nadměrného cvičení nebo chronických infekcí močových cest či jiných bakteriálních infekcí. Svou roli hraje také genetika.

Kromě zakalené moči můžete pozorovat následující příznaky:

Co s tím dělat: Pokud máte ledvinové kameny, navštivte lékaře, který vám pravděpodobně doporučí pít hodně vody, abyste pomohli kameni odejít. Může vám také předepsat léky, které změní složení moči nebo uvolní močovody, aby mohl kámen odejít. Ve vzácných případech je nutné ledvinové kameny chirurgicky odstranit.

6. Retrográdní ejakulace

Retrográdní ejakulace je stav, kdy místo ejakulace přes špičku močové trubice putuje sperma při orgasmu do močového měchýře. To může způsobit zakalenou moč při dalším jednom až dvou močeních.

Pokud máte retrográdní ejakulaci, můžete si po orgasmu všimnout velmi malého množství tekutiny nebo žádné. Tento stav není nebezpečný, říká Olumi. Může však způsobit neplodnost nebo být jen nepříjemný.

Co s tím dělat: Zpětná ejakulace není škodlivá, takže není nutně třeba ji léčit. Pokud vás však obtěžuje, lékaři mohou retrográdní ejakulaci často léčit neznačkovými léky, včetně Imipraminu, antidepresiva, Midodrinu, léku, který zužuje cévy, nebo antihistaminik.

7. Rakovina močového měchýře

Poznávacím znamením rakoviny močového měchýře je krev v moči, která se někdy může jevit jako zakalená, říká Olumi.

Poznámka: Pokud máte v moči krev, pravděpodobně se nejedná o rakovinu močového měchýře, ale spíše o nějakou infekci.

Rakovina močového měchýře je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů a každoročně postihne více než 80 000 Američanů.

Mezi další příznaky rakoviny močového měchýře patří:

Co s tím dělat: Pokud vás tyto příznaky znepokojují, měli byste navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit na rakovinu močového měchýře. Rakovinu močového měchýře lze léčit chirurgicky, chemoterapií, ozařováním a cílenou léčbou.

8. cukrovka

Diabetes sama o sobě nezpůsobuje zakalenou moč, říká Olumi. Lidé s cukrovkou jsou však vystaveni vyššímu riziku dalších zdravotních potíží, včetně infekcí močových cest, infekcí močového měchýře, onemocnění ledvin a retrográdní ejakulace.

Z tohoto důvodu je u lidí s cukrovkou pravděpodobnější, že si v záchodové míse všimnou zakalené moči.

Co s tím dělat: Pokud máte cukrovku a zjistíte, že máte zakalenou moč, měli byste se poradit se svým lékařem, protože to může být známkou infekce nebo jiného zdravotního problému.

Kdy navštívit lékaře

Zakalená moč nemusí být nutně důvodem k obavám. Někteří lidé mají přirozeně více zakalenou moč než jiní, říká Cohen.

Existují však určité příznaky, které mohou naznačovat, že byste měli vyhledat lékařskou péči, říká Olumi. Patří mezi ně:

Vzhled moči je subjektivní, proto je důležité navštívit lékaře, který může provést vyšetření moči a stanovit diagnózu, říká Olumi.

Poučení pro zasvěcené

Zdravá moč by měla být čirá a světlá, bez výrazného zápachu. Zakalená moč je nejčastěji spojována s infekcí močových cest, říká Olumi. Zakalenou moč však mohou způsobit i jiné stavy včetně dehydratace a pohlavně přenosných chorob.

Přestože se mnozí z nás raději na svou moč příliš nedívají, pozornost věnovaná moči vám může pomoci včas odhalit zdravotní problémy, říká Cohen.

"Dává vám to představu o tom, co se děje uvnitř vašeho těla," říká. "Je to okno do systému."

Zdroje: insider.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář