Doktor mi řekl, že jsem jen

Foto: Unsplash

Doktor mi řekl, že jsem jen "choulostivá". Věřila jsem tomu, dokud jsem nedostal správnou diagnózu. 

Dokončení veterinární školy bylo jedním z nejpyšnějších dnů mého života. Když jsem nastoupila do programu, občas mě bolela hlava z dutin, což lékaři považovali za alergii na kočky, ale řekla jsem si, že je to malá cena za čest pomáhat lidem starat se o jejich domácí mazlíčky.

U veterinární medicíny jsem zůstala, i když se moje "alergie" zhoršila. Lékaři mi předepisovali antihistaminika a já jsem zhoršující se bolesti hlavy desítky let odepisoval jako stresové. Když jsem si konečně nechala udělat test na alergii a ten vyšel na všechno negativní, alergolog mi řekl, že jsem "choulostivá" a že se prostě musím naučit s bolestí vyrovnávat, protože jak moc špatná může být?"

Když mi konečně diagnostikovali migrénu, rozplakala jsem se úlevou při představě, že bych mohla mít cestu vpřed. Je velmi těžké popsat někomu, kdo nezažil tu zkušenost s bolestí - týdny, měsíce, roky - jaký je to pocit, když konečně poprvé odezní.

Bolest způsobila, že jsem se stáhla z klinické práce, kterou miluji, ukradla hodiny a dny mého života mým dětem a nechala mě v nejistotě, s pocitem viny, že nejsem schopná udělat se svým životem víc. Nikdy jsem si neuvědomila, že kromě bolesti jsou migrény zodpovědné za další frustrující účinky, jako je mozková mlha a problémy s pamětí. Často jsem se v jednu hodinu odpoledne ocitla na gauči, protože jsem půl dne strávila zíráním do zdi a snažila se přimět mozek k činnosti.

Najít správný režim byla cesta, která však byla plná naděje. Když se smíříte s životem plným chronické bolesti, nedá se popsat, jaké to je, když se probudíte a zjistíte, že už není. Získala jsem zpět kousky svého života, které jsem se už dávno smířila s tím, že je opustím: cvičení, cestování, plánování s předstihem, přítomnost pro své děti a návrat k práci, která potvrzuje můj život. Díky správným lékům a režimu mohu opět jasně myslet.

Teď sleduji své migrény a vím, jaké potraviny je vyvolávají. Zvládat chronické onemocnění znamená mít každý den na paměti, jak vaše volby ovlivňují vaše tělo. (Sbohem, kabernete! Byla to zábava, dokud to šlo.) Postupně jsem přestala užívat jen volně prodejné léky; mám skvělého specialistu na bolesti hlavy, který mě léčí kombinací preventivních a abortivních léků.

V nejhorší době jsem si myslela, že se vzdám kariéry a ve čtyřiceti odejdu do důchodu. Jen o pár let později jsem přijala úžasné místo v národní veterinární asociaci, kde mohu každý den mluvit, psát a obhajovat zvířata. Kdybyste mi v mé nejhorší době řekli, že se můj život ubírá právě tímto směrem, nevím, jestli bych uvěřila, že mě čekají tak skvělé věci. Už dávno jsem se smířila s tím, že to nejlepší ze svého života mám za sebou - ale nebylo tomu tak.

Migréna mě posílila jak fyzicky, tak psychicky. Udělala ze mě lepšího veterináře - lépe vnímám dopady tichého utrpení. Pomohlo mi to překonat přesvědčení, že požádat o pomoc je spíše projevem slabosti než síly. Pomohlo mi to uvědomit si, že se nikdy nesmíme vzdát těch, které milujeme, a že si všichni zasloužíme úlevu od bolesti.

Moje migrény budou vždy součástí mého příběhu, ale už nejsou jeho hybnou silou. A nedokážu si představit větší dar, než když to mohu říct.

Zdroje: glamour.com, Unsplash.com

Podobné články

1 Komentářů

Marketa

Marketa

před 1 roky

Priserny preklad. To uz se to dnes jen vklada do translateru bez jakekoli kontroly??

Reply

Napište komentář