Apple AirTags - Dokonalý nástroj pro stalking

Foto: Unsplash

Apple AirTags - Dokonalý nástroj pro stalking

Amber Norsworthy žije se svými čtyřmi dětmi v Mississippi.

Když se 27. prosince vrátila domů, bylo právě 15 hodin. Na mobil jí přišlo oznámení.

"Můj telefon se ozval jako cinknutí, které jsem nikdy předtím neslyšela," říká.

Oznámení jí sdělilo, že její pohyb sleduje neznámé zařízení.

Paní Norsworthyová, které je 32 let, přešla do aplikace "Find My" na svém iPhonu.

"Ukázalo mi to celou trasu. Napsalo mi to: "Naposledy majitel viděl vaši polohu v 15:02." A já si říkám: "To je teď, jsem doma.""

Zavolala policii, která jí řekla, že neví, co má dělat. Zařízení, o kterém se domnívá, že je někde v autě, zatím nenašla. Podpora společnosti Apple jí prý potvrdila, že se jedná o zařízení AirTag. "Teď už své okolí sleduji velmi pečlivě," říká.

BBC hovořila se šesti ženami v USA, které tvrdí, že byly sledovány pomocí Apple AirTags.

Zařízení velikosti tlačítka jsou navržena tak, aby fungovala se sítí "Find My" společnosti Apple a umožňovala vyhledávání ztracených předmětů. V USA se však objevilo několik zpráv o tom, že tato zařízení byla použita ke sledování lidí.

Společnost Apple sdělila BBC: "Bezpečnost zákazníků bereme velmi vážně a jsme odhodláni chránit soukromí a bezpečnost AirTag."

Společnost také tvrdí, že AirTags mají lepší bezpečnostní funkce než konkurenční produkty. Přibývá však důkazů, že jsou v USA používány k trestné činnosti.

Apple uvedl AirTags na trh loni v dubnu. Jsou malé, hladké a kruhové - a inspirovaly se jinými sledovacími produkty na trhu, jako je například Tile.

Jde o to, že je lze připevnit k zavazadlům nebo klíčům - k čemukoli, co byste mohli ztratit. Předmět lze sledovat s přesností na 0,1 stopy. Ve špatných rukou však mohou být použity k jinému účelu.

"Pokud vytvoříte předmět, který je užitečný pro sledování ukradených věcí, pak jste vytvořili také dokonalý nástroj pro stalking," říká Eva Galperinová, ředitelka oddělení kybernetické bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation.

"Osobně jsem hovořila s několika lidmi, kteří u sebe AirTagy našli," říká.

Společnost Apple si byla dlouho před vydáním zařízení AirTags vědoma, že by mohla být použita k trestné činnosti. Při jejich vydání společnost Apple uvedla, že "AirTags jsou určeny ke sledování předmětů, nikoli lidí".

Vytvořili řadu ochranných opatření, která podle nich chrání lidi před sledováním.

Lidé s iPhonem by byli upozorněni, kdyby se s nimi pohyboval neregistrovaný AirTag. A AirTagy by vydávaly zvukový signál, pokud by se na určitou dobu oddělily od svého majitele.

V prosinci společnost vydala také aplikaci, kterou si mohou stáhnout uživatelé systému Android. Aplikace Tracker Detect umožňuje uživatelům, kteří nepoužívají operační systém iOS, upozornit na nepoctivé zařízení AirTag.

Mnoho lidí se však z několika důvodů domnívá, že tato ochranná opatření nejsou dostatečná.

Anna Mahaneyová pochází z Georgie. Na neznámé zařízení byla upozorněna poté, co šla do nákupního centra.

"Byl jsem dost vyděšený a šel jsem to zkusit vypnout. Pokaždé, když jsem to udělal, napsalo to, že se nemůže připojit k serveru." Zašla do obchodu Apple Store, kde jí navrhli, aby nastavení polohy vypnula.

Když se obrátila na místní policii, řekli jí, že v její oblasti došlo k dalšímu podobnému oznámení. Domnívá se, že zařízení je někde v jejím autě.

BBC hovořila se šesti ženami, které tvrdí, že byly sledovány pomocí AirTags. Jedna z nich uvedla, že našla AirTag přilepený na vnitřní straně tašky. Jiným se tagy nepodařilo najít.

Všichni se ptají, zda Apple dělá dost pro to, aby jeho produkty nesledovaly lidi.

Apple uvádí, že zařízení AirTags vydá zvukový signál v rozmezí 8-24 hodin poté, co je zjištěn pohyb zařízení s neregistrovaným telefonem. Je však snadné AirTag zaregistrovat a poté jej deaktivovat.

Anna Mahaneyová říká, že jí podpora společnosti Apple řekla, že by to mohl být důvod, proč se jí nepodařilo AirTag najít: "Vypadá to, že v mém případě se mohlo stát to, že osoba, která vlastní AirTag, mě sledovala, dokud jsem nepřišla domů, a pak AirTag vypnula."

To není jediná potenciální mezera v ochranných opatřeních AirTag společnosti Apple. Aplikaci společnosti Apple, určenou pro uživatele systému Android k nalezení nechtěné značky AirTag, si stáhlo jen malé procento telefonů se systémem Android.

BBC požádala společnost Apple o údaje o tom, kolikrát byla aplikace stažena z Google Play, výchozího obchodu s aplikacemi pro Android. Společnost Apple to neuvedla, ale Google Play uvádí číslo přibližně 100 000 stažení. Pro představu, na celém světě jsou aktivní přibližně 3 miliardy zařízení se systémem Android.

Apple uvádí, že pokud nemáte iPhone, budou lidé upozorněni dalším ochranným prvkem - pípnutím, které se přehraje po detekci nechtěného AirTagu. I s tím jsou však problémy.

"AirTagy vydávají zvukový signál o síle 60 decibelů a je velmi snadné ho ztlumit," říká Eva Galperinová. "Mohla jsem ho ztlumit pouhým sevřením v pěsti. Mohla bych ho ztlumit tak, že ho dám mezi dva polštáře na gauči. Je nemožné ho slyšet, když si ho dáte třeba pod nárazník auta."

Hluk se začne přehrávat až po osmi hodinách. Kritici tvrdí, že v té době už je pozdě.

Ve městě Bloomingdale ve státě Illinois varovala jedna policejní jednotka místní obyvatele před AirTags: "Považovali jsme za důležité upozornit lidi v naší komunitě, že se jedná o určitý problém," říká Frank Giammarese, ředitel veřejné bezpečnosti policie v Bloomingdale.

"Technologie je skvělá, ale bohužel... někteří lidé ji zneužívají."

Existuje argument, že společnost Apple je terčem nespravedlivého útoku. Sledovací zařízení lze snadno koupit na internetu.

BBC se zeptala svého hlavního konkurenta, společnosti Tile, jakým způsobem chrání veřejnost před sledováním pomocí svých zařízení. Společnost Tile odpověděla, že "vyvíjí řešení", které by identifikovalo neznámé zařízení v blízkosti lidí. Toto řešení však zatím nebylo zveřejněno.

Protiargumentem je, že zařízení AirTags je prostě velmi dobře lokalizovatelné pomocí registrovaného iPhonu. Síť "Find My" využívá téměř miliardu zařízení Apple po celém světě - a jejich připojení Bluetooth - k přesnému sledování na velkou vzdálenost.

"Chci, aby Apple vyžadoval, aby tato zařízení žádala o povolení, než vás budou moci sledovat," říká Anna Mahaneyová. "Pokud chce můj manžel získat potvrzení, musím s tím souhlasit a dát mu ho. Nedokážu si racionálně vysvětlit, proč mě může sledovat někdo cizí a já k tomu nemusím dát souhlas."

Amber Norsworthyová se domnívá, že by se zařízení AirTag neměla prodávat, dokud společnost Apple nepřijde na to, jak lépe upozorňovat lidi: "Měli by je na nějakou dobu přestat prodávat, dokud nevyřeší nějaké bezpečnostní hranice."

Eva Galperinová se domnívá, že společnost Apple musí vytvořit lepší ochranná opatření: "Chci, aby spolupracovali se společností Google a poskytli Androidům stejnou úroveň automatické detekce na pozadí, jakou už mají iPhony."

BBC se s touto kritikou obrátila na společnost Apple, která odpověděla: "Pokud uživatelé někdy pocítí, že je jejich bezpečnost ohrožena, doporučujeme jim, aby se obrátili na místní orgány činné v trestním řízení, které mohou ve spolupráci se společností Apple poskytnout veškeré dostupné informace o neznámém AirTagu."

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Podobné články

4 Komentářů

akamafiti

akamafiti

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Epuyola <a href="http://slkjfdf.net/">Odeoce</a> puu.mteu.jsmecesi.cz.xzr.ir http://slkjfdf.net/

Reply
exuweqsugegaq

exuweqsugegaq

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Tohigeci <a href="http://slkjfdf.net/">Exafynadu</a> xwq.btfn.jsmecesi.cz.kwp.jl http://slkjfdf.net/

Reply
ydzdeikwrn

ydzdeikwrn

před 11 měsíce

Apple AirTags - Dokonalý nástroj pro stalking | jsmecesi.cz
<a href="http://www.g66x57p7o01pt0h7561zs36ouw4rw4xls.org/">aydzdeikwrn</a>
ydzdeikwrn http://www.g66x57p7o01pt0h7561zs36ouw4rw4xls.org/
[url=http://www.g66x57p7o01pt0h7561zs36ouw4rw4xls.org/]uydzdeikwrn[/url]

Reply
sfsjsclqf

sfsjsclqf

před 8 měsíce

Apple AirTags - Dokonalý nástroj pro stalking | jsmecesi.cz
sfsjsclqf http://www.g5n84ms16i9zln27709rvti7q54m8g3us.org/
[url=http://www.g5n84ms16i9zln27709rvti7q54m8g3us.org/]usfsjsclqf[/url]
<a href="http://www.g5n84ms16i9zln27709rvti7q54m8g3us.org/">asfsjsclqf</a>

Reply

Napište komentář