Bolesti zad, o kterých byste měli vědět

Foto: Freepik

Bolesti zad, o kterých byste měli vědět

Bolí vás spodní záda? Trpíte při vstávání ze židle nebo při chůzi do schodů? Možná je na vině vaše SI skloubení. SI skloubení je spojení vaší pánve a kosti křížové. Tyto klouby jsou vyztuženy pevnými vazy a mají na práci udržovat váhu horní poloviny těla a tlumení nárazů při chůzi, běhu či dopadech, čímž snižují tlak na páteř.

Výzkumy ukazují, že u 15-30% lidí s chronickou bolestí zad je příčina dysfunkce SI skloubení. I když tyto problémy bývá těžké rozlišit od bolestí způsobených vyhřeznutím bederních plotének tzv. ischias. Pro někoho může být bolest tupá a bolestivá, pro jiné může být ostrá a bodavá. S největší pravděpodobností budete pociťovat bolesti SI kloubů v dolní části zad a hýždí, ale mohou se pohybovat do boků a dolů do stehen, třísla a dokonce i nohou. Můžete také zaznamenat:

- bolest jen na jedné straně zad

- bolest při delší době ve stoji

- bolest, která se zhoršuje při chůzi, běhu

- bolest zhoršující se při určitých pohybech jako vstávání ze židle, chůze do schodů, otáčení v posteli

- citlivost a napětí v oblasti hýždí a boků

Proč vaše SI fungují špatně

Mezi hlavní zdroje dysfunkce SI skloubení patří buď moc velká pohyblivost a s tím spojená hypermobilita nebo nestabilita v kloubu, která se projevuje bolestí v dolní části zad a/nebo kyčle a může vyzařovat do oblasti rozkroku. Nebo příliš malá pohyblivost, která má za následek svalové napětí, bolest, kterou člověk obvykle pociťuje na jedné straně dolní části zad nebo hýždí a může vyzařovat dolů po zadní části nohy (podobně jako u zmiňovaného ischiasu).

Další příčiny a rizikové faktory

Špatný stereotyp chůze nebo skolióza, která může vyvíjet nerovnoměrný tlak na jednu stranu pánve, což způsobuje opotřebení SI kloubu a zvýšené riziko bolesti.

Těhotenství nebo nedávný porod mohou běžně způsobit bolesti sakroiliakálního kloubu u žen v důsledku přibývání na váze či hormonálních změn způsobujících uvolnění vazů v SI kloubu

Předchozí operace dolní části zad nebo operaci náhrada kyčelního kloubu a odběr kostních štěpů braných z kosti kyčelní

Činnosti, které kloub opakovaně zatěžují, jako jsou kontaktní sporty, pravidelné zvedání těžkých břemen nebo náročná práce.

Co s tím?

Prvním krokem k úlevě od bolesti je přestat dělat činnosti, při kterých vaše SI klouby bolí. Co může zmírnit vaši bolest je střídání studených a teplých obkladů. Dobrý nápad je také navštívit vhodného doktora, v lepším případě fyzioterapeuta, který vás důkladně prošetří, stanoví pravé příčiny bolesti a naučí vás, jak s ní pracovat a co dělat, abyste váš problém vyřešili.

Mezi další způsob léčby patří podání medikamentů jako volně prodejné léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky a různé masti. Toto řešení však neléčí příčinu bolesti a pouze tlumí její projevy. Anestetika mohou být podány také injekčně do místa sakroiliakálního kloubu, což může pomoci zmírnění zánětu a bolesti.

Pro dobrou funkci SI skloubení je důležité zapracovat na rozsahu pohybu v kloubu a protažení měkkých tkání kolem k udržení pružnosti. Dále se doporučují posilovací cvičení, které pomáhají stabilizovat kloub a snižují stresovou zátěž při pohybu.

Zdroje: https://creakyjoints.org/education/sacroiliac-joint-pain/ , https://www.spine-health.com/conditions/sacroiliac-joint-dysfunction/treatment-options-sacroiliac-joint-dysfunction , www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář