Celulitidy se úplně nezbavíte, ale zde je 6 způsobů, jak její výskyt snížit

Foto: Unsplash

Celulitidy se úplně nezbavíte, ale zde je 6 způsobů, jak její výskyt snížit

Celulitida je běžný stav, který vypadá jako napuchlá kůže. Je neškodná a nebolestivá. Celulitida, často popisovaná jako dolíčky nebo hrbolky, se vyskytuje převážně u žen, zejména na zadku, stehnech, bocích a břiše.

"Studie naznačují, že celulitida se vyskytuje u 80-90 % žen, které prošly pubertou, takže podle tohoto měřítka je normální součástí těla," říká doktorka Alicia Littleová, odborná asistentka dermatologie na Yale University School of Medicine.

Celulitida se projevuje tím, že přebytečný tuk proniká do vazivových tkání, které oddělují tuk od svalů.

Co je celulitida?

Celulitida je velmi běžná a normální část těla, kde se podkožní tuk, tedy tuk, který se nachází těsně pod kůží, jeví jako zvlněný, nafouklý nebo s dolíčky.

Za normálních okolností se pod kůží nacházejí provazce nebo pásy vazivové tkáně, které jsou napnuté a dodávají kůži hladký vzhled. Někdy se však kolem nich nahromadí přebytečný tuk, který způsobí jejich ochabnutí a vznik celulitidy, říká doktorka Tanya Kormeiliová, certifikovaná dermatoložka se soukromou praxí v Santa Monice v Kalifornii.

Když se tuk protlačí nahoru skrz vazivové pruhy, které spojují kůži se svaly, vazivová tkáň stáhne kůži dovnitř, což způsobí hrudkovitý vzhled.

Abyste měli celulitidu, nemusíte mít nadváhu, i když je to častý omyl.

Obecné rady: Pokud se nejedná o zásadní kosmetický problém, nemusíte se celulitidy zbavovat. Kolem celulitidy panují dezinformace a průzkum z roku 2020 ukazuje, že mnoho lékařů chce, aby lidé věděli, že mít celulitidu není jejich vina.

I když se celulitidy nelze zcela zbavit, existují způsoby, jak její výskyt omezit.

"Žádná z těchto možností vás celulitidy nezbaví natrvalo, protože neřeší její hlavní příčinu, kterou jsou vláknité pruhy pod povrchem kůže," říká doktorka Anne Chapasová, zakladatelka a lékařská ředitelka laserové dermatologie Union Square.

1. Pravidelně cvičte

Nedostatek fyzické aktivity může zvýšit výskyt celulitidy. "Kůže vypadá hladší a pevnější na svalech než na tucích, takže cvičení, které pomáhá nahradit tuk svaly, může celulitidu učinit méně nápadnou," říká Little.

Celulitida se obvykle tvoří v oblasti boků, stehen a hýždí, protože v těchto oblastech mají lidé tendenci mít více tukových zásob, říká Chapas. Zde je několik cviků, které se zaměřují na tyto svaly:

Doktor Wayne L. Westcott, vedoucí katedry tělesné výchovy na Quincy College, také doporučuje cviky na hamstringy, jako jsou zanožování a tlaky na nohy, step-upy s činkami nebo výpady s činkami, které pomáhají udržet celulitidu pod kontrolou.

Samotné kardio cvičení nemůže minimalizovat výskyt celulitidy, proto je stejně důležitý silový trénink a zdravá strava.

2. Dopřejte si hloubkovou masáž

Podle Kormeiliho existuje jen málo důkazů o tom, že masáž může dlouhodobě zpevnit nebo zlepšit vzhled celulitidy. Hluboká masáž však může způsobit zánět a otok, což může dočasně zlepšit vzhled celulitidy.

3. Exfoliace kávou

Neexistují žádné skutečné důkazy, že by peeling kávovou sedlinou pomáhal redukovat celulitidu, říká Kormeili. "Kofein však způsobuje lokální zúžení cév a dolíčky se mohou zdát jemnější," říká pro Insider.

4. Vyzkoušejte suché kartáčování

Suché kartáčování je technika, při které se postižená kůže kartáčem s tuhými štětinami kartáčuje dlouhými kruhy nebo tahy. Suché kartáčování celulitidu nezmenšuje, ale stejně jako u hloubkové masáže může díky otokům, které vyvolává, na krátkou dobu pomoci dolíčkům vypadat jemněji, říká Kormeili.

5. Aplikujte retinol

Co se týče lokálních přípravků, podle Americké akademie dermatologie může mít aplikace retinoidů v koncentraci 0,3 % po dobu nejméně šesti měsíců zesilující účinek na pokožku v okolí celulitidy, takže vypadá hladší. Kormeili varuje, že výsledky jsou skromné.

Důležité: Všechny nové produkty si předem vyzkoušejte na malé ploše, abyste se ujistili, že na ně nejste alergičtí.

Cena krémů proti celulitidě je obvykle nižší než 100 USD.

6. Zvažte lékařské ošetření

Poraďte se s dermatologem nebo estetickým chirurgem o možnostech redukce celulitidy v ordinaci. K dispozici je několik typů ošetření v různých cenových relacích:

Mezi další lékařské postupy doporučované Americkou dermatologickou akademií patří přesné vakuové uvolnění tkáně a subcize.

Důležité: Celulitida je běžná a není nutné ji ze zdravotních důvodů redukovat.

Co způsobuje celulitidu?

Ačkoli není jasné, proč jsou někteří lidé náchylnější k celulitidě než jiní, mezi faktory, které mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku celulitidy, patří:

Jak předcházet celulitidě

Silový trénink bojuje proti úbytku svalové hmoty a přibývání na váze, a proto může být účinnou prevencí celulitidy s přibývajícím věkem.

"Nadváha může celulitidu zviditelnit, takže dosažení zdravé váhy může snížit množství viditelné celulitidy," říká Little. V některých případech se však volná kůže vyvíjí během hubnutí a celulitida může být viditelnější, říká.

Výskyt celulitidy je spojen s nadváhou, takže udržování zdravé hmotnosti a vyvážené stravy vám může pomoci celulitidě se vyhnout. Zdržte se jojo diet nebo rychlého kolísání hmotnosti a střídmě konzumujte nápoje slazené cukrem, pečivo a zpracované maso.

Dehydratace má také vliv na výskyt celulitidy, proto pijte každý den dostatek vody, abyste si udrželi dobré zdraví, regulovali tělesnou hmotnost a hydratovali pokožku.

Poučení pro zasvěcené

Celulitida je normální a běžné onemocnění kůže, které způsobuje, že se na kůži objevují dolíčky nebo vlnky. Není nutné se celulitidy zbavovat, pokud ji nepovažujete za kosmetický problém.

Cvičení a zdravá strava mohou zlepšit vzhled celulitidy, stejně jako lokální prostředky, DIY prostředky, injekční ošetření a energetické postupy. Jedná se však pouze o krátkodobá řešení, která nemohou celulitidu zcela odstranit.

Celkově může být fitness nejlepší volbou pro snížení celulitidy, i když výsledky nejsou ani zaručené, ani trvalé.

Zdroje: insider.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář