Co způsobuje nárůst hmotnosti po operaci?

Foto: Freepik

Co způsobuje nárůst hmotnosti po operaci?

Každá operace je svým způsobem stresujícím zážitkem pro každého pacienta. K zotavení po operaci je potřeba odpočívat, což by mělo být vaší prioritou. Možná vás však zajímá, proč na váze vidíte vyšší čísla a zda by vás to nemělo znepokojovat. Tento článek shrnuje přírůstek hmotnosti po operaci, jeho hlavní příčiny a užitečné tipy, jak mu zabránit.

Je přírůstek hmotnosti běžný po operaci?

Chirurgie je obvykle vysoce invazivní procedura, která si na vašem těle vyžádá daň. V závislosti na typu operace, kterou máte, může být vaše zotavení krátký nebo zdlouhavý proces. V některých případech můžete po operaci zaznamenat určitý přírůstek hmotnosti v důsledku zadržování tekutin , vedlejšího účinku léků nebo dlouhodobé sedavosti. To však závisí na typu operace, očekávané době zotavení a vaší anamnéze. Přírůstek hmotnosti během počátečního období zotavení obvykle není výsledkem získávání tukové hmoty, ale spíše akumulací tekutiny jako součásti procesu hojení. Ve většině případů je pooperační přibývání na váze dočasné a ustupuje, jakmile se vaše tělo zotaví. Delší doba zotavení, fyzická nečinnost, stres a změny ve vašem stravovacím chování však mohou časem vést k přibývání na váze. Proto je důležité pokusit se obnovit obvyklý zdravý životní styl, jakmile je to bezpečné.

Příčiny přibývání na váze

Existuje mnoho možných příčin přibývání na váze po operaci.

Zadržování tekutin

Nejběžnější příčinou přibývání na váze po operaci je zadržování tekutin, známé také jako pooperační edém . Edém nastává, když se ve vašem těle hromadí nadbytečná tekutina, která reaguje na zánět a podporuje hojení. Může to být také způsobeno intravenózními (IV) tekutinami podávanými během operace. Otok může být lokalizován (na jednom místě) nebo generalizován (na celém těle).

Mezi běžné příznaky edému patří otoky, otoky, snížená pohyblivost kloubů (např. prstů, kotníků, zápěstí), snížený výdej moči a rychlý přírůstek hmotnosti. A ačkoli obvykle ustupuje sám, v některých případech může váš lékař doporučit diuretikum na předpis ke zmírnění otoků nebo úpravě jiných léků, které užíváte a které mohou podporovat otoky, jako jsou kortikosteroidy nebo blokátory kalciových kanálů. Mohou také navrhnout nosit kompresní oblečení, zapojit se do jemného pohybu, snížit příjem soli a zvedat postiženou oblast. Máte-li obavy z otoků, poraďte se se svým chirurgem nebo jiným lékařem.

Sedavost a snížená aktivita

V závislosti na typu operace, kterou máte, možná budete muset omezit svoji fyzickou aktivitu na další dny až týdny později. Ačkoli několik dní odpočinku nezpůsobí podstatné přibývání na váze, dlouhodobé sezení spojené s fyzickou nečinností po delší dobu může vést ke snížení svalové hmoty a denních výdajů kalorií. Ve výsledku se může zvýšit vaše tuková hmota. Naštěstí je rehabilitace velkou součástí pooperační péče. Zahrnuje návštěvu specialistů, jako jsou fyzioterapeuti a ergoterapeuti, kteří vám mohou pomoci vrátit se ke svým běžným činnostem a snížit úbytek svalů.

Pokud jste podstoupili menší chirurgický zákrok s krátkou dobou zotavení, nechte si odpočinout a poté pomalu obnovte své obvyklé fyzické aktivity. Po velkém chirurgickém zákroku budete možná muset před pokračováním ve cvičení delší dobu odpočívat. Jakmile můžete bezpečně pokračovat ve cvičení, pomalu znovu začněte s jemným pohybem , jako je chůze nebo jóga, abyste viděli, jak se cítíte a snášíte to. Možná budete muset postupně znovu zavádět namáhavé činnosti, jako je zvedání závaží, nebo se jim vyhnout, dokud se úplně nezotavíte. I když může být lákavé vrátit se do své běžné fitness rutiny, jakmile se začnete cítit lépe, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem a nejprve si nechejte provést lékařské vyšetření.

Pohodlné jídlo

Obnova po operaci může být bolestivá, stresující a emocionálně vyčerpávající . To vás může přimět, abyste sáhli po svém oblíbeném komfortním jídle, které vám pomůže vyrovnat se. Pokud se však i nadále spoléháte na pohodlné jídlo, než abyste se po zotavení vrátili k vyváženější stravě, můžete po čase zaznamenat přibývání na váze.

Během počátečního zotavení je důležité zaměřit se na konzumaci dostatečného množství kalorií a bílkovin na podporu zotavení, i když můžete tolerovat pouze některá jídla, jako je zmrzlina, pudink, želé nebo míchaná vejce.

V závislosti na vaší operaci a stavu předoperační výživy můžete v rámci své pooperační péče úzce spolupracovat s registrovaným dietetikem. Mohou doporučit terapeutickou dietu, jako jsou pouze tekutiny, nebo další doplňky, jako jsou proteinové nebo energetické koktejly, které podporují vaše zotavení. Jakmile však znovu získáte chuť k jídlu a schopnost jíst, zaměřte se na opětovné zavedení potravin s vysokým obsahem bílkovin, které podpoří hojení a zabrání úbytku svalové hmoty. Jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny dále pomůže podpořit pravidelnost střev a sníží zácpu, která je běžná po operaci.

Pokud máte hlad mezi jídly, zkuste jíst malé občerstvení, které obsahuje bílkoviny a vlákninu - například arašídové máslo a plátky jablek -, které vás udrží spokojené a plné. Kromě toho se snažte držet nízkokalorických nápojů, jako je voda, káva a čaj, místo sladkých nápojů nebo alkoholu.

Je v pořádku, když si v rámci zotavení pochutnáte na pohodlných jídlech. Dopřejte si flexibilitu k tomu, abyste jedli jídla, která se v danou chvíli cítí dobře. Pokud však začnete pravidelně používat mechanismus zvládání jídla nebo alkoholu, promluvte si s dietetikem nebo zdravotníkem.

Pár slov o přírůstku hmotnosti

Podstoupit operaci není maličkost. Léčení vyžaduje fyzickou i psychickou odvahu a sílu. I když si můžete všimnout změn ve velikosti vašeho těla, je důležité si uvědomit, že vaše tělo prošlo obrovským stresem a potřebuje čas na uzdravení. Místo toho, abyste se zaměřili na číslo na váze, zaměřte se na úžasnou schopnost svého těla léčit se. Dbejte na své uzdravení a pomalu obnovte své předchozí zdravé návyky, až bude vaše tělo připravené.

Sečteno a podtrženo

Operace může být stresující a život měnící zkušenost. Kromě toho, že se zaměřujete na zdravé zotavení, můžete se obávat změn svého těla, jako je přibývání na váze. Náhlé zvýšení hmotnosti je pravděpodobně dočasné a kvůli hromadění přebytečné tekutiny, které je běžné po velkém chirurgickém zákroku. V některých případech může dlouhé zotavení vyžadovat, abyste byli méně aktivní, což může vést k přírůstku hmotnosti. I když je důležité usilovat o fyzicky aktivní životní styl a zdravou stravu, může chvíli trvat, než bude vaše tělo připraveno vrátit se ke svým obvyklým činnostem. Pamatujte, že vaše tělo je v režimu zotavení a je důležité trpět tímto procesem. Úzká spolupráce s lékařem vám pomůže zajistit bezpečné a zdravé zotavení, které je vždy důležitější než číslo na stupnici.

Zdroj: www.healthline.com, www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář