Hormonální nerovnováha u žen a jak na ní?

Foto: Freepik

Hormonální nerovnováha u žen a jak na ní?

Hormony jsou chemikálie produkované žlázami v endokrinním systému a jsou uvolňované do krevního oběhu. Nerovnováha nastává, když je hormonů příliš mnoho, nebo příliš málo.

Není proto divu, že i ta nejmenší nerovnováha může mít znatelný vliv na naše celkové zdraví a pohodu.

Hladiny hormonů přirozeně kolísají v různých životních fázích, zejména v pubertě a u žen během menstruačního cyklu, těhotenství a menopauze. Mohou být také ovlivněny životním stylem a zdravotními stavy.

Důležité je všimnout si jakýchkoli příznaků a nechat je prověřit lékařem, aby tak byla poskytnuta vhodná léčba. 

Příznaky 

1. Výkyvy nálady

Ženský pohlavní hormon estrogen má účinek na neurotransmitery v mozku včetně serotoninu, který je známý také jako hormon štěstí. Kolísání estrogenu může způsobit premenstruační syndrom (PMS) nebo depresivní náladu během perimenopauzy (fáze před tím, než se menstruace úplně zastaví) a menopauzy.

Co dělat

Pokud máte špatnou náladu nebo depresi a úzkosti významně zasahují do vašeho každodenního života, pak byste měly pozměnit stravovací návyky a životní styl. Měly byste začít více cvičit, omezit alkohol a kouření. Můžete také do jídelníčku přidat některé bylinky jako například: anděliku čínskou, macu peruánskou, majoránku, kontryhel, nebo třezalku, které jsou vhodné k vyrovnání hormonů.

2. Silná nebo bolestivá menstruace

Pokud je doprovázena dalšími příznaky, jako je bolest břicha, častá potřeba na toaletu, bolest dolní části zad, zácpa a bolestivý styk, pak můžete mít myomy. Fibroidy jsou abnormální nezhoubné výrůstky, které se vyvíjejí v děloze nebo kolem ní. Přesná příčina není známá, ačkoli se předpokládá, že jsou ovlivněny estrogenem. I rodinná anamnéza může zvýšit riziko výskytu.

Co dělat

Pokud máte příznaky, poraďte se s lékařem, který vám může předepsat léky na zmenšení myomů. V závažných případech nebo pokud léky problém nevyřeší, lze uvažovat o chirurgickém odstranění.

3. Nízké libido

Nízké libido je zvláště časté u žen procházejících perimenopauzou, nebo menopauzou kvůli klesajícím hladinám estrogenu a testosteronu. Na váš sexuální život mohou mít vliv i další menopauzální příznaky, jako je noční pocení, únava, špatná nálada a úzkost.

Co dělat

Pokud procházíte menopauzou, měly byste se poradit s odborníkem o vhodné léčbě a dalších krocích jak upravit hormony. Může se doporučit i testosteronový gel, který se užívá v malých dávkách, aplikuje se na kůži a pomůže vám zvýšit libido.

4. Nespavost a nekvalitní spánek

Během perimenopauzy a menopauzy vaječníky postupně produkují méně estrogenu a progesteronu. Jejich produkci významně ovlivňuje kvalitní spánek. Klesající hladina estrogenu může také přispět k nočnímu pocení, které narušuje spánek. Takto velmi často dochází k vyčerpanosti a dlouhodobému poklesu energie.

Co dělat

Pokud procházíte perimenopauzou nebo menopauzou, proberte se svým lékařem výhody HRT (hormonální substituční terapie), která obnoví hladiny estrogenu a progestogenu. 

5. Nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti

Přírůstek na váze může způsobit řada stavů souvisejících s hormony, včetně nedostatečné činnosti štítné žlázy, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, které ovlivňují metabolismus, nebo za to také může syndrom polycystických ovarií (PCOS).

Co dělat

Pokud dochází k nevysvětlitelnému přírůstku hmotnosti, aniž by došlo ke změně stravy nebo cvičení, měly byste se poradit s odborníkem, aby se zkontrolovalo, jestli vaše štítná žláza funguje tak, jak má. Pokud procházíte menopauzou, možná budete muset probrat výhody HRT se svým lékařem. Některé ženy se domnívají, že HRT způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti, ale neexistuje žádný důkaz, který by to podporoval.

6. Problémy s plodností

Hormonální nerovnováha je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti a s měnící se hladinou hormonů plodnost ženy přirozeně klesá po 35. roce. Vysoká hladina hormonu stimulujícího folikuly - folitropinu (FSH), se může snížit šance na otěhotnění. Také nízké hladiny luteinizačního hormonu (LH), který stimuluje vaječníky k uvolnění vajíčka a zahájení produkce progesteronu, může způsobit problémy s početím.

Co dělat

Váš praktický lékař vás může poslat na krevní testy, aby se zjistily hodnoty hormonů (FSH a LH) a pokud se snažíte otěhotnět rok nebo kratší dobu, pokud je vám více než 35 let, můžete zvážit návštěvu lékaře, který diagnostikuje jakékoliv příčiny vašich potíží s početím.

7. Slabé kosti

Klesající hladina estrogenu během perimenopauzy a menopauzy může způsobit úbytek kostní hmoty.

Co dělat

Ženy si často neuvědomují, že mají křehké kosti do té doby, než dojde k úrazu. Proto je důležité začít se změnou životního stylu. Mělo by se začít se cvičením s vlastní vahou, běháním, tenisem, nebo tancem. Dále byste měly zařadit do jídelníčku vitamin D, vápník, a nebo začít s hormonální substitucí.

8. Vaginální suchost

Vaginální suchost je nejčastěji způsobena poklesem hladiny estrogenu, zejména během perimenopauzy a menopauzy. Užívání antikoncepčních pilulek nebo antidepresiv může také změnit hladiny hormonů, což má za následek většinu problémů.

Co dělat

Praktické kroky mohou zahrnovat mytí neparfémovanými mýdly a používání lubrikantů na vodní bázi. Pokud jsou vaše příznaky způsobeny menopauzou, pomůže vám hormonální substituce - zvýšením hladiny estrogenu.

Zdroje: https://hormonehealth.co.uk, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář