Jak dostatek spánku může zlepšit váš každodenní život?

Foto: Freepik

Jak dostatek spánku může zlepšit váš každodenní život?

Co hrozí vašemu tělu při nedostatku spánku?

Zvýšené riziko cukrovky 2. typu - ženy, které spí méně než pět hodin v noci, mají největší riziko cukrovky 2. typu.

Zvýšený krevní tlak - jen jedna noc bez spánku může způsobit prudký nárůst krevního tlaku. Pokud jsou vaše problémy se spánkem dlouhodobé, máte větší riziko dlouhodobých srdečních problémů.

Přibírání na váze - nespavost zvyšuje ve vašem těle biochemickou látku zvanou ghrelin. To způsobí, že vaše tělo přibírá na hmotnosti poměrně rychle.

Problémy s krátkodobou a dlouhodobou pamětí - k podpoře nervových spojení s mozkem jsou zapotřebí určité fáze spánku. Bez těchto fází dojde ke ztrátě paměti.

Zvýšený stres - jedna či více probdělých nocí bude moct za to, že jste podráždění a více vystresovaní ve věcech, které vás obvykle neobtěžují.

Výhody spánku

Spánek není jen důležitý pro to, abyste se po celý den necítili „unavení“, ale je také zásadní pro vaše zdraví. Pouhým spaním 7-9 hodin denně necháváte osvěžit svou mysl a vaše tělo odpočívat, což vám umožní probudit se s pocitem zdraví a vědomí. Největší výhodou spánku je zdravé srdce, protože nedostatek spánku může způsobit vysoký krevní tlak a velké množství stresu.

Co dělat, když málo spíte?

Pokud zjistíte, že v noci špatně spíte, je důležité okamžitě jednat a nečekat, až se z toho stane dlouhodobý problém. Některé způsoby, jak spánek zlepšit jsou následující:

Stanovení rutiny - nastavením konkrétního času, kdy budete chodit pravidelně spát, naučíte tělo i mysl, kdy je čas na spánek.

Spací pomůcky - ačkoli to není to hlavní, někdy mohou být spánkové pomůcky zásadní pro dostatečný spánek.

Více fyzické aktivity - pokud si přes den uděláte čas na cvičení nebo třeba jen procházku, pomůže to unavit vaše tělo a bude se vám lépe spát.

Změna stravovacího plánu - snažte se vyhnout konzumaci cukru a kofeinu několik hodin před spaním. Vaše tělo i mysl by měly být unavené, když uleháte ke spánku.

Proč vůbec máte nedostatek spánku?

Existuje celá řada důvodů, proč lidé trpí nedostatkem spánku. Mezi tyto důvody patří stres, úzkost, chronická bolest, deprese a mnoho dalších zdravotních stavů. Když váš mozek není schopen se vypnout před spaním, může a bude vás udržovat vzhůru o půl noci nebo vás dokonce probudí po pár hodinách spánku. To může způsobit ještě větší stres na vašem těle, než je potřeba. U jedinců trpících chronickou bolestí někdy spánek prostě nepřichází v úvahu a návštěva lékaře je jediným rozumným východiskem.

zdroje: workoutmommy.com, freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář