Jak se přírodně vypořádat s úzkostmi?

Foto: Freepik

Jak se přírodně vypořádat s úzkostmi?

Jak se přírodně vypořádat s úzkostmi?

Mnoho lidí trpí chronickým stresem a úzkostmi. Musí čelit symptomům jako je nervozita, rozrušení, napětí, zrychlený puls, bolest na hrudi

Ve skutečnosti je úzkost jedním z nejčastějších problémů duševního zdraví. Ve Spojených státech, každý rok narůstá počet lidí kteří trpí úzkostnými poruchami o 18 procent. V některých případech, další zdravotní problém, jako je například snížená funkčnost štítné žlázy, může vést k úzkostným poruchám. Získání přesné diagnózy může zajistit, že osoba dostane správnou léčbu. V tomto článku se dozvíte o široké škále alternativních léků, které mohou pomoci při léčbě stresu a úzkosti.

Přírodní léky proti úzkosti a stresu

Přírodní léčiva jsou bezpečná společně s užitím konvenční léčby. Ovšem změna stravy a některé přírodní doplňky stravy mohou narušit fungování chemických léčiv proti úzkosti, proto je nezbytné se před vyzkoušením poradit se svým ošetřujícím lékařem. Lékař může také doporučit jiné přírodní léky.

1.Cvičení

Cvičení je skvělý způsob jak spálit úzkostnou energii. Výzkum tuto léčebnou metodu podporuje. Například z roku 2015 kdy probíhalo 12 náhodně kontrolovaných studií se ukázalo, že cvičení opravdu může být léčbou úzkosti. Ovšem u přezkoumaní se ukázalo, že výzkum vyšší kvality může určit jak moc je efektivní. Cvičení může také pomoci při úzkosti způsobené stresem. Výsledky studie od důvěryhodného zdroje z roku 2016 naznačují že cvičení prospívá lidem, kteří se snaží přestat kouřit.

2. Meditace

Meditace může zpomalit vaše myšlenky a usnadní vám zvládání stresu a úzkosti. Může vám pomoci široká škála stylů meditace jako je například všímavost (MBSR) nebo jóga. Všímavost (MBSR) meditace je čím dál víc populárnější. Meta-analický přehled z roku 2010 poukazuje na účinnost pro lidi, kteří trpí úzkostmi a stresem.

3. Relaxační cvičení

Někteří lidé nevědomě napínají svaly a zatínají čelist jako odpověď na úzkosti. Progresivní relaxační cvičení vám může pomoci. Zkuste ležet v pohodlné poloze a pomalu stahovat a uvolňovat každou svalovou skupinu, počínaje prsty u nohou a stoupáním nahoru až k ramenům a čelisti.

4. Psaní

Najití způsob, jak vyjádřit úzkost, se zdá snadnější. Některé výzkumy naznačují, že deníky a jiné formy psaní pomáhají lidem lépe zvládat úzkost. Studie z roku 2016 například zjistila, že kreativní psaní může dětem a dospívajícím pomoci ve zvládání úzkostí.

5. Organizace času

Někteří lidé mají úzkosti, pokud mají stíhat více věcí najednou. Může to zahrnovat rodinu, práci nebo zdraví prospěšné činnosti. Mít plán na další nezbytné akce, může pomoci udržet úzkost na uzdě. Efektivní organizace času může lidem pomoci se lépe soustředit na jeden úkol najednou. Knižní plánovače a online kalendáře mohou pomoci, při nutkání zvládnout více věcí naráz. Lidé zjistili, že rozdělení velkých projektu na zvládnutelné kroky jim pomůže tyto úkoly splnit pod menším nátlakem.

6. Aromaterapie

Vonící uklidňující rostlinné oleje mohou pomoci zmírnit stres a úzkost. Různé vůně fungují u různých lidí lépe než jiné, proto zvažte experimentování s různými možnostmi. Levandule může být obzvláště užitečná. Studie z roku 2012 testovala účinky aromaterapie s levandulí a zjistili , že aromaterapie může snížit srdeční frekvenci při nespavosti. Testovali 67 žen ve věku 45-55 let. Výsledky naznačují dlouhodobý výhled. Krátkodobě pomáhá zpomalit tep a dlouhodobě zmírnit problémy se spánkem.

7. Olej z Marihuany

Olej Cannabidiol (CBD) je derivát rostliny konopí nebo marihuany. Na rozdíl od jiných forem marihuany neobsahuje tetrahydrokanabinol neboli THC, což je látka, která vytváří “pocit vysoko”. CBD olej je snadno dostupný bez lékařského předpisu v mnoha alternativních obchodech se zdravotnickou péčí. Předběžný výzkum naznačuje, že má významný potenciál. Snižte úzkost a paniku. V oblastech, kde je lékařská marihuana legální, jsou lékaři schopni předepsat i olej.

8. Bylinkové čaje

Mnoho bylinných čajů slibuje pomoc při úzkostech a ulehčení spánku. Někteří lidé považují proces výroby a pití čaje za uklidňující, ale některé čaje mohou mít přímější účinek na mozek, což má za následek snížení úzkosti. Výsledky malé studie z roku 2018 naznačují, že heřmánek může snížit hladinu kortizolu, stresového hormonu.

9. Bylinkové doplňky stravy

Jako bylinné čaje mají bylinkové doplňky stravy pomáhat redukovat úzkosti. Tato tvrzení však podporuje jen málo vědeckých důkazů. Je velmi důležité spolupracovat s lékařem, který má znalosti o bylinných doplňcích a jejich potenciálních interakcích s jinými léky.

10. Čas se zvířaty

Domácí mazlíčci nabízejí společnost, lásku a podporu. Výzkum publikovaný v roce 2018 potvrdil, že domácí mazlíčci mohou být prospěšní pro lidi s různými problémy duševního zdraví, včetně úzkosti. Zatímco mnoho lidí dává přednost kočkám, psům a jiným malým savcům, lidé s alergiemi se zaradují, když zjistí, že zvíře nemusí být chlupaté, aby poskytlo podporu. Studie z roku 2015 zjistila, že péče o cvrčky může zlepšit psychologické zdraví starších lidí. Trávení času se zvířaty může také snížit úzkost a stres spojený s traumatem. Výsledky systematické kontroly z roku 2015 naznačují, že péče a trávení času s koňmi mohou některé z těchto účinků zmírnit.

Další možnosti

Úzkost, která je chronická nebo narušuje schopnost fungování člověka, vyžaduje léčbu. Pokud neexistuje žádný další zdravotní problém, jako je problém se štítnou žlázou, je terapie nejoblíbenější formou léčby. Terapie může člověku pomoci pochopit, co vyvolává jeho úzkost. Může také pomoci při pozitivních změnách životního stylu a při řešení traumatu. Jedna z nejúčinnějších terapií úzkosti se nazývá kognitivně behaviorální terapie (CBT). Cílem je pomoci člověku pochopit, jak jeho myšlenky ovlivňují jeho emoce a chování, a nahradit tyto reakce pozitivními nebo konstruktivními alternativami.CBT může pomoci s generalizovanou úzkostí a úzkostí související s konkrétním problémem, jako je práce nebo případ traumatu. Léky mohou také pomoci člověku zvládnout chronickou úzkost.

Lékař může předepsat léky v kterékoli z následujících skupin:

Léky proti úzkosti nazývané benzodiazepiny Xanax a Valium

Antidepresiva nazývaná selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, zahrnující Prozac

Léky na spaní, pokud úzkost narušuje spánek. Lidé by měli při užívání těchto léků dodržovat pokyny lékaře, protože mohou mít závažné a možná život ohrožující nežádoucí účinky

Přírodní léky na úzkost mohou nahradit nebo doplnit tradiční léčbu.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322396#other-treatment-options, https://www.freepik.com/free-vector/woman-expressing-strong-various-feelings-emotions_8271103.htm#page=1&query=anixety&position=11

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář