Jak začít meditovat? Návod pro začátečníky

Foto: Freepik

Jak začít meditovat? Návod pro začátečníky

Slyšeli jste již o prospěšných účincích meditace, ale ještě jste se nedostali k praxi? Tento jednoduchý návod Vám ukáže, jak na to.

Stanovte si pravidelný čas na meditaci

Jste zaneprázdněný člověk, který má vždy co na práci. Pokud ale opravdu chcete začít s meditací, musíte si na ni udělat čas. Zbavte se jakýchkoli výmluv, které jste v minulosti použili k tomu, abyste se přestali učit meditovat.

Najděte si klidné a pohodlné místo

Existuje mnoho míst, kde můžete meditovat. Nezáleží na tom, kde chcete meditaci provozovat, pokud je to klidné a pohodlné místo. Hlavní je to, že vás při meditaci nic nepřeruší.

Pokuste se ve svém domě vytvořit prostor, který zůstane pro vaši meditační praxi přehledný a klidný. Je v pořádku, pokud je tento prostor malý, pokud není chaotický. Nejlepší je, pokud máte posvátný prostor, který si můžete přizpůsobit podle svých představ.

Posaďte se rovně, ale ujistěte se, že jste uvolněni

Při výběru nejlepší meditační polohy byste měli vzít v úvahu tři aspekty: zarovnání, relaxaci a klid . Buďte jako loutka připoutaná k provázku. Sedněte si rovně, ale nechte páteř cítit se pohodlně.

Neuvolňujte všechny části těla najednou. Můžete začít prsty, potom chodidly a poté nechat zbytek těla následovat. Udržování uvolněného těla je „nedílnou součástí procesu“, protože nebudete schopni úspěšně meditovat s nepohodlným postojem. Během meditace provádějte pravidelné skenování celého těla, abyste se ujistili, že zůstáváte uvolněni.

Zaměřte se na své dýchání

Podle odborníků na meditaci byste si měli při meditaci dovolit přirozeně dýchat. Začněte několika hlubokými nádechy. Nadechněte se nosem a poté vydechněte ústy. Nejdůležitější však je, abyste se soustředili na proudění vzduchu do dýchacího systému.

Nespěchejte ani se nepozastavujte - stačí najít plynulé a rovnoměrné tempo. Vše, co musíte udělat, je sledovat pocit vzduchu vstupujícího a vystupujícího z vašich plic.

Vraťte svou pozornost zpět do současnosti.

Až skončíte s meditací, není vhodné se vším hned praštit a jít si splnit další položku ze seznamu. Pomalu zakruťte prsty na dolních i horních končetinách a poté začněte hýbat rukama, nohama a zbytkem těla.

Udělejte si čas a postupně celé tělo od hlavy až po paty „probuďte“ trochou pohybu. Věnujte chvíli pozorování svého okolí a toho, co se děje kolem vás. Procvičujte vděčnost, a važte si každé maličkosti, která vás v tu chvíli napadne.

Závěr

Naučit se umění meditace vyžaduje tvrdou práci, vytrvalost a velkou sebekázeň. Zpočátku to nebude snadné, ale jakmile se naučíte, jak to dělat a zvyknete si na to, veškeré vaše úsilí bude určitě stát za to.

Zdroje: freepik.com, happierhuman.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář