6 Účinných triků, jak žít více v přítomném okamžiku

Foto: Freepik

6 Účinných triků, jak žít více v přítomném okamžiku

Máte problém zastavit své myšlenky a žít v přítomném okamžiku? Starosti se na vás jenom valí a neustále přemýšlíte, co vše ještě musíte udělat a co vše jste dosud zpackali? Nebojte, nejste sami. V dnešním článku si ukážeme pár účinných metod, jak žít více v přítomném okamžiku a ulehčit si tak život sobě i svému okolí.

Buďte všímaví

Často se stává, že jedeme tzv. na autopilota a pořádně ani nestíháme registrovat, co vše se kolem nás v danou chvíli odehrává. Čekáte na autobus a už zase myslíte na to, co vše budete muset ještě zařídit, až se vrátíte domů? Místo tíživých myšlenek se zaměřte na vůni květin, zpěv ptáků či krásné počasí. Vychutnejte si a přijměte tyto okamžiky.

Meditujte

O této skvělé technice jste již jistě slyšeli a možná, že je právě teď ten čas jí konečně přijít na chuť. Meditace totiž může zabránit zbytečnému a přílišnému přemýšlení. S tím souvisí to, že zpomaluje rušnou mysl. Pokud váš mozek ,,nedokáže vypnout" a ihned po probuzení vás bombarduje nejrůznějšími úkoly a negativními myšlenkami, zkuste meditaci . Přináší vám pocit klidu tím, že vám pomůže ovládat vaše myšlenky a emoce. Můžete začít uvolňováním svého těla. To zahrnuje věnování pozornosti částem těla a jakýmkoli pocitům, které cítíte. Začněte prsty na nohou a zaměřte svou pozornost na jednu část těla najednou.

Jezte vědomě

Věnujte pozornost tomu, co jíte. Mnozí z nás jedí ve spěchu nebo na cestách. Kolikrát jste jedli oběd u stolu při práci nebo za chůze, když jste spěchali na další schůzku? Život není závod. Zpomalte a užijte si jídlo. Ze stejného důvodu často jíme večeři před televizí nebo při prohlížení sociálních médií na svých chytrých telefonech. Dáváme si jídlo do úst téměř nevědomě a ve skutečnosti si neužijeme to, co jíme.

Zaměřte se na každé sousto, které důkladně rozžvýkejte. Věnujte pozornost barvám, chuti a teplotě jídla. Při jezení bysme měli mít kolem sebe čistý a příjemný prostor, který v nás naladí příjemné pocity.

Oslavujte denní vítězství

Buďte vděční i za maličkosti a nejlépe každý večer si najděte čas na dostatečné ocenění všeho, co se vám ten den povedlo. Můžete si zkusit začít psát deník vděčnosti, kde budete každý den psát alespoň 5 věcí, za které jste ten den vděční. Může to být něco, co se vám ten den povedlo, ale i pro nás samozřejmé věci jako to, že jsme měli co jíst, nebo se viděli s přáteli.

Když odvrátíme naši mysl od negativních myšlenek, lépe se soustředíme na naše úspěchy a to nám pomáhá být více produktivní a žít v přítomném okamžiku.

Jděte na procházku do přírody

Možná neexistuje lepší způsob, jak žít v dané chvíli, než vyjít ven a projít se přírodou. Udělejte to však zcela vědomě, abyste se nenechali rozptylovat e-mailem, zprávami a sociálními médii. Výhody jsou docela zřejmé, že? Je to dobré cvičení a může zmírnit stres. Můžete si však také vytvořit spojení s přírodou, zvláště když při procházce používáte všech 5 smyslů. Zaměřte se na vůni květiny. Ponořte prsty do rybníka. Poslouchejte šustění listí nebo šum řeky.

Provádějte náhodné skutky laskavosti

Netradiční, avšak velice účinná rada. Proveďte nezištný čin pro někoho jiného, ​​aniž byste očekávali něco na oplátku. Prostřednictvím své štědrosti můžete pozitivně ovlivnit život jiného člověka a přinést tak radost do života jemu i sobě. Může to být pomoc s taškami staršímu člověku, podání věci, která někomu spadla v řadě před vámi, či jakýkoli jiný menší či větší projev laskavosti. Nejenže vám pomůže žít v daném okamžiku, ale zlepší tento okamžik vám i pro někomu jinému.

Podobných metod je jistě ještě velká řada, ale již zmíněné rady mohou být velice efektivní v každodenním životě a můžete je začít praktikovat prakticky ihned. Zaměření se na přítomný okamžik zcela jistě obohatí vás život v mnoha směrech.

Zdroje: happierhuman.com, freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář