Jaké volit cvičení v těhotenství?

Foto: Freepik

Jaké volit cvičení v těhotenství?

Je cvičení v těhotenství bezpečné? Co volit, aby se těhotná žena udržela v kondici? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Nejdříve je nutné prokonzultovat s lékařem, zda je váš průběh těhotenství v pořádku, a zda nemáte zvláštní omezení pro fyzické aktivity.

Kdy by ženy v těhotenství neměly provozovat fyzickou aktivitu bez konzultace s lékařem?

  • těžká anémie
  • vysoký krevní tlak vyvolaný těhotenstvím
  • těhotenství s dvojčaty, trojčaty,.. s rizikovým porodem předčasně
  • některé typy srdečních/plicních onemocnění

apod. 

Výhod fyzické aktivity či cvičení během těhotenství je hned několik. Cvičení vám může ulevit od bolesti zad, zlepšuje zácpu, může snížit těhotenskou cukrovku (diabetes), podporuje zdravý růst hmotnosti během těhotenství, zlepšuje kondici.

Jaké volit cvičení?

Ženy by měly volit aerobní cvičení střední intenzity - rytmické cvičení, u kterého "zaměstnáme" velké svalové partie (nohy, hýždě, paže apod.). Toto cvičení by mělo zvýšit vaši tepovou frekvenci, kdy jste schopni mluvit, ale ne zpívat. 

Ideální cvičení je například 5x týdně 30 minut - rychlá chůze, zahradničení, jízda na kole v rovném terénu, nízko-zátěžové cardio (dostupná videa na YouTube) a podobně.

Toto doporučení je všeobecné, individuálně je nutné posoudit, zda jste cvičily již dříve nebo jste začátečníci. Tento fakt je důležité konzultovat s odborníkem.

ČEMU SE NAOPAK V TĚHOTENSTVÍ VYHÝBAT:

  • "hot" jóga a "hot" pilates - z důvodu přehřátí organismu
  • sporty, u kterých můžete spadnout - lyžování, bruslení,.. a kontaktní sporty, u kterých může dojít k poranění břicha - box, hokej,..
  • potápění

Pohyb je v těhotenství velmi důležitý. Prokonzultujte možnosti se svým lékařem a zůstaňte v kondici i během těhotenství.

 

Zdroje: www.acog.org, Freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář