Může umírněné pití alkoholu opravdu pomoci vašemu srdci? Co si myslí odborníci

Foto: Freepik

Může umírněné pití alkoholu opravdu pomoci vašemu srdci? Co si myslí odborníci

Mírná konzumace alkoholu byla definována jako ne více než jeden alkoholický nápoj denně pro ženy. U mužů se to rovnalo dvěma nápojům denně. To bylo srovnáváno s lidmi, kteří buď nepili alkohol, nebo nadměrně pili. Tato studie je první, která prokázala přínos pro srdce snížením stresu z mírného pití.

Mírné pití může mít určité zdravotní výhody

Vědci k provedení studie použili údaje z průzkumu zdravotní péče Mass General Brigham Biobank. Celkem se studie zúčastnilo 53 064 účastníků s průměrným věkem 57,2 let. Účastníci byli rozděleni do skupin s nízkou, střední a vysokou konzumací alkoholu na základě jejich vlastního hlášení. Hlavní kardiovaskulární příhody, jako je srdeční infarkt a mrtvice, byly stanoveny pomocí diagnostických kódů. Zobrazování PET (poziční emisní tomografie) bylo použito ke sledování mozkové aktivity v oblastech mozku spojených se stresem. Když analyzovali údaje, zjistili, že lidé, kteří uváděli mírné užívání alkoholu, měli o 20 procent nižší pravděpodobnost závažné kardiovaskulární příhody ve srovnání s těmi, kteří měli nízký příjem alkoholu. Měli také nižší mozkovou aktivitu související se stresem.

Alkohol může pomoci srdci snížením stresu

Jedním z důvodů, proč může být užitečný, podle autorů studie je, že může snížit mozkové signály související se stresem. Když prováděli studie zobrazování mozku, zjistili, že aktivita související se stresem byla vyšší v mozcích těch, kteří se úplně zdrželi užívání alkoholu, a ještě vyšší v mozcích těžkých pijáků. Nízká spotřeba byla považována za méně než jeden alkoholický nápoj týdně. Ti, kteří konzumovali více než 14 nápojů týdně, byli považováni za pijáky.

Vedoucí autor Dr. Kenechukwu Mezue, pracovník nukleární kardiologie ve Všeobecné nemocnici v Massachusetts, uvedl, že se myslí, že mírné množství alkoholu může pomoci při relaxaci a snížení stresu, což by zase mohlo nějakým způsobem snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

Odborníci varují před užíváním alkoholu ke snížení stresu

Zatímco zjištění studie naznačují, že mírné užívání alkoholu může pomoci zdraví srdce zlepšením stresu, Mezue vyzývá k opatrnosti, pokud jde o jeho užívání k tomuto účelu. "Naše studie nemá v úmyslu podporovat užívání alkoholu, protože nadměrný příjem alkoholu je spojen s velkým poškozením; a dokonce i mírný příjem alkoholu je spojen se zvýšeným rizikem rakoviny a závislostí, “uvedl Mezue. "Přebytek alkoholu je pro srdce škodlivý, protože vede k srdečnímu selhání (dilatační kardiomyopatie) a fibrilaci síní" a "myslíme si však, že osvětlení tohoto potenciálního mechanismu snižování kardiovaskulárních příhod může otevřít dveře novým terapeutikům, která mohou optimalizovat snižování stresu bez škodlivých účinků alkoholu," dodal.

Dr. Eugene Yang , MS, FACC, kardiolog a klinický profesor na Lékařské fakultě University of Washington, který se studie nezúčastnil, souhlasil. "Myslím, že hlavním problémem je riziko závislosti spojené s konzumací alkoholu." Neobhajoval bych, aby pacienti začali konzumovat alkohol kvůli možným výhodám spojeným s mírnou konzumací, “řekl Yang. Pro ty, kteří již konzumují alkohol, Yang řekl, že jim poradí s mírnou konzumací. Řekl, že zejména lidé s anamnézou zneužívání návykových látek by neměli konzumovat alkohol jako způsob, jak snížit svůj stres. Kromě možnosti zneužívání návykových látek, dodal Yang, je známo, že alkohol zvyšuje riziko potenciálně nebezpečných arytmií, jako je fibrilace síní a zvýšený krevní tlak. "Takže těm, kteří mají v anamnéze vysoký krevní tlak nebo fibrilaci síní, by nemělo být doporučováno, aby konzumovali alkohol pouze kvůli možnému prospěchu při snižování stresových signálů z mozku," řekl. Nakonec Yang zaznamenal malou velikost studie a řekl, že je to příliš malá studie na to, abychom mohli na základě jejích zjištění vydávat doporučení. „To nedokazuje, že umírněná konzumace alkoholu ve skutečnosti snižuje stres vedoucí k nižší míře srdečních příhod,“ vysvětlil.

Zdravější způsoby, jak snížit riziko

Spíše než pít, Yang řekl, že existují lepší a bezpečnější způsoby, jak snížit riziko. "Lidé by se měli i nadále zaměřovat na věci s prokázanými výhodami pro snížení rizika srdečních onemocnění, včetně abstinence od užívání tabáku, pravidelného cvičení, optimalizace hmotnosti a stravování s nízkým obsahem sodíku a nízkým obsahem nasycených tuků."

Yang řekl, že cvičení je to nejpřínosnější, co můžete udělat pro zlepšení zdraví srdce. "Doporučuje se dělat 150 minut cvičení se střední intenzitou týdně - jako je rychlá chůze, jízda na kole nebo plavání -," řekl. „Jíst zdravou stravu s nízkým obsahem sodíku a pro srdce, která obsahuje vysoké množství nenasycených tuků - jako jsou ryby, avokádo a ořechy -, také sníží riziko srdečních onemocnění,“ dodal. Kromě těchto opatření můžete podniknout kroky ke snížení úrovně stresu. Yang navrhuje pravidelně provádět nějakou fyzickou aktivitu a spát alespoň 7 až 8 hodin za noc.

Mezue uvedl, že jóga je dobrý druh fyzické aktivity ke snížení stresu. Kromě toho může pomoci meditace a terapie.

Sečteno a podtrženo

Nová studie zjistila, že umírněné pití je spojeno s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby. Předpokládá se, že je to způsobeno jeho schopností snižovat stresové signály v mozku. Odborníci však tvrdí, že nedoporučují konzumaci alkoholu jako způsob, jak snížit riziko srdečních onemocnění, neboť alkohol je spojován s dalšími zdravotními problémy, včetně rakoviny, vysokého krevního tlaku atd. Změny životního stylu, jako je lepší strava, spánek a cvičení, jsou lepší a bezpečnější způsoby, jak snížit riziko.

Zdroj: www.healthline.com, www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář