Pivo je velmi oblíbené, ale všeho s mírou

Foto: Freepik

Pivo je velmi oblíbené, ale všeho s mírou

Je to skvělý nápoj pro setkání se s přáteli a odpočinutí. A který jiný národ dokáže vypít více piv než ten náš. Vaření piva sahá do hluboké české historie a každý turista hned po příjezdu spěchá si vychutnat tento nápoj.

Deník Medical Daily uvedl, že díky vysokému obsahu fytoestrogenů se chmel používal v bylinné medicíně již před rokem 1500. Fytoestrogeny jsou sloučeniny obsažené v rostlinách, které při konzumaci působí podobně jako hormon estrogen.

Fytoestrogeny byly studovány pro své využití v:

 • prevenci některých typů rakoviny
 • posílení zdraví srdce
 • zlepšení libida

Kořeny sahají až k tradiční čínské medicíně

Dr. Vincent Caruso hledá rady pro využití chmele a ječmene k léčebným účelům v tradiční čínské medicíně, která se často používá jako alternativní přístup ke zdraví.

Dříve lidé, kteří neměli v dohledu lékárnu, vkládali důvěru do své bylinkové zahrádky s léčivými rostlinami, které přidávali i do rýžových nálevů. Patřily mezi ně protizánětlivé rostliny, jako je pelyněk.

Dr. Caruso uvádí: „Chmel je užitečný jako sedativum a používá se k léčbě nespavosti, depresivních příznaků, nervového napětí a úzkosti.“

„Ječmen může také posilovat slezinu, napomáhat žlučníku a detoxikovat.“

Další zdraví prospěšné účinky piva

Pivo nejsou jen prázdné kalorie. Má poměrně unikátní složení výživových hodnot:

 • antioxidanty
 • fosfor
 • železo
 • vápník
 • draslík
 • vitáminy B1, B2, C

Přestože pivo obsahuje některé živiny, je důležité si uvědomit, že pivo by nikdy nemělo nahrazovat jídlo. Je také důležité si uvědomit, že pití příliš velkého množství piva může vést k negativním zdravotním účinkům, včetně nadměrné spotřeby kalorií a nedostatku živin. Po pivě máme větší chuť na dobré jídlo, proto můžete nabrat i nadbytečnou váhou.

Černé pivo je lepší pro srdce

Podle vědce z Wisconsinské univerzity, který se zabývá výzkumem srdce, je vítězem tmavé pivo, protože pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin.

Profesor medicíny John D. Folts říká: „Jde o barvu. Flavonoidy můžete vidět ve výrobcích na pultech.“ Díky bohatému obsahu flavonoidů je tak červené víno šetrnější k srdci než bílé víno.

Mohlo by vám to pomoci lépe spát

Jak možná víte, pocit ospalosti po několika pivech je docela běžný.

Studie z roku 2012 zkoumala účinky nealkoholického piva s chmelem. Vědci zjistili, že u žen, které pily nealkoholické pivo s chmelem k večeři, se snížila úzkost a zlepšila kvalita spánku.

Mějte na paměti, že použité pivo neobsahovalo alkohol. Většina alkoholických nápojů vás totiž můžou nabudit a mít negativní vliv na kvalitu spánku i úzkost.

Mohlo by to pomoci vaší pleti

Doktorka Cindy Jonesová říká: „Pivo, stejně jako chmel, může být skvělou ingrediencí pro péči o pleť. Chmel působí proti úzkosti a také protizánětlivě, proto používáme chmelové extrakty v péči o pleť.“

Co když je pivo tajnou zbraní proti stárnutí, kterou jsme celou dobu hledali?

„Slad obsažený v pivu exfoliuje, stabilizuje kolagen a elastin, zlepšuje mikrocirkulaci a zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Kvasnice obsažené v pivu jsou bohaté na vitaminy skupiny B, které pomáhají hydratovat pokožku,“ říká Jonesová. Tento přínos se však týká pouze lokální aplikace.

Navíc pití alkoholických nápojů, jako je pivo, může být ve skutečnosti škodlivé pro zdraví pleti a může dokonce urychlit stárnutí obličeje.

Zkuste pivní lázně

Pivo se nemusí jenom pít, ale dá se v něm koupat a doopravdy pomoci svému zdraví. Naše země je tím proslulá a jsou to doopravdy unikátní lázně. Nejenom je to příjemná procedura, která vás uvolní jak tělesně, tak duševně, má také ozdravné účinky jako:

 • zlepšení krevního oběhu
 • očistění těla od škodlivých látek
 • pomáhá při léčbě lupénky, akné a celulitidy
 • regenerační účinky na vlasy

Nakonec je pivo spíše doplňkem nežli léčbou

Alkohol je samozřejmě ošemetná věc, která při nadměrném pití může přehlušit léčivé účinky.

Mezi zdravou dávkou a alkoholismem je tenká hranice. První příznaky nadměrného užívání je neschopnost se uvolnit bez svého oblíbeného nápoje a pití piva každý den i v malých dávkách.

Sáhnout po „pivečku“ na konci dlouhého dne je častý zvyk, ne vždy to ale skončí u jednoho. Všeho však je dobré s mírou, pokud chcete zachovat výhody piva.

 

Zdroje: FRANCO, Lourdes, SÁNCHEZ, Cristina, et al. The Sedative Effect of Non-Alcoholic Beer in Healthy Female Nurses [online]. 18. 7. 2012 [cit. 29. 8. 2021]. Dostupné z: 
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0037290;

KRUPP, Allison. Could This Popular, Bitter Drink Have Healing Powers? In: Healhtline.com [online]. 3. 4. 2020 [cit. 29. 8. 2021]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/medicinal-beers#medicinal-beer-origins;

https://www.webmd.com/heart/news/20031111/dark-beer-may-be-better-for-heart; https://www.spektrumzdravi.cz/wellness/wellness-pivni-koupele-jsou-plne-lecivych-latek-pro-telo-i-dusi; https://rskrf.ru/tips/eksperty-obyasnyayut/pivo-vredno-ili-polezno/; freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář