Přínosy protahování a dobrý pocit z něj

Foto: Unsplash

Přínosy protahování a dobrý pocit z něj

Aniž bychom si to uvědomovali, mnozí z nás začínají svůj den protažením ještě předtím, než vstanou z postele.

Nedobrovolné natahování svalů se nazývá pandikulace. Je to chování, které se vyskytuje u většiny druhů zvířat a slouží k uvolnění svalového napětí.

Málokterá činnost je po období nečinnosti lepší než protahování. Protahování snižuje riziko zranění, může navodit pocit klidu a dokonce se předpokládá, že zlepšuje krevní oběh.

V tomto článku vám pomůžeme vysvětlit, proč je protahování příjemné, prozkoumat jeho výhody a uvést příklady jednoduchých protahovacích cviků, které můžete provádět pravidelně.

Proč je protahování příjemné?

Lidé mají přirozenou tendenci vyhýbat se věcem, které způsobují bolest, a vyhledávat činnosti, při kterých se cítí dobře. Protahování není výjimkou. Přirozený systém odměn vašeho těla způsobuje, že se při protahování cítíte dobře, a motivuje vás tak k udržování optimálního napětí svalů.

Podívejte se blíže na důvody, proč je protahování příjemné.

Když sval protáhnete, vaše tělo reaguje zvýšením průtoku krve do dané oblasti. Cévy kolem cílového svalu se rozšíří, aby jimi mohlo proudit více krve, a srdce začne pumpovat více krve.

Zvýšený průtok krve umožňuje protahovanému svalu nebo svalům přijímat více kyslíku a zbavovat se zplodin látkové výměny.

Výzkum ukázal, že statický strečink aktivuje parasympatický nervový systém a potlačuje aktivaci sympatického nervového systému.

Váš parasympatický nervový systém je zodpovědný za odpočinek a trávení. Může také pomáhat navozovat pocity klidu a uvolnění.

Endorfiny jsou chemické látky produkované centrálním nervovým systémem a hypofýzou, které fungují jako neurotransmitery. Mají větší účinky proti bolesti než morfin a po navázání na receptory v mozku vyvolávají pocit euforie.

Endorfiny jsou součástí přirozeného systému odměny v těle a uvolňují se po činnostech, jako je cvičení, sex, jídlo a pití.

O účincích strečinku na uvolňování endorfinů existuje jen málo výzkumů. Podle pohledu z roku 2015 však může protahování pomoci snížit menstruační bolesti. Předpokládá se, že jeho bolest zmírňující účinky jsou způsobeny uvolněním cév, uvolněním beta-endorfinů a potlačením prostaglandinů.

Jaké jsou výhody strečinku?

Pravidelné protahování svalů má mnoho výhod. Podívejme se na tyto výhody podrobněji.

Pravidelné protahování může pomoci zlepšit vaši ohebnost, zejména pokud žijete sedavým způsobem života. V rámci procesu stárnutí se vaše ohebnost přirozeně snižuje, ale protahování může pomoci tento proces zpomalit.

Protahování způsobuje krátkodobé zlepšení krevního oběhu tím, že uvolňuje cévy a zvyšuje množství krve, které srdce přečerpává.

Ačkoli se jedná o poměrně novou oblast výzkumu, předpokládá se, že protahování může mít dlouhodobý přínos pro zdraví krevního oběhu, například zlepšení funkce cév a snížení krevního tlaku.

Statické protahování aktivuje parasympatický nervový systém. Aktivace této větve nervového systému může pomoci zmírnit psychické účinky stresu. To zase může pomoci navodit pocity klidu a uvolnění.

Možnost dosáhnout plného rozsahu pohybu ve všech kloubech může pomoci zvýšit váš sportovní výkon. Například sprinter musí být pro dosažení maximální rychlosti schopen plně roztáhnout a rotovat kyčle.

Statický i dynamický strečink vám může pomoci zlepšit rozsah pohybu. Statický strečink by však měl být vyhrazen pro období po tréninku, protože může snížit produkci síly.

Svalové napětí může negativně ovlivnit vaše držení těla, protože páteř se dostává do poloh, které mohou zatěžovat záda, krk a svaly jádra.

Výzkum ukázal, že pravidelné protahování v kombinaci s cviky na posílení jádra těla může pomoci zlepšit špatné držení těla a jeho zarovnání.

Jednoduché každodenní protahování

Jednou ze skvělých věcí na strečinku je, že k němu nepotřebujete žádné speciální vybavení. Protahování lze provádět kdekoli a kdykoli.

Zde je pět klíčových protahovacích cviků, které vám pomohou uvolnit napětí a napětí v mnoha hlavních svalových skupinách v těle.

Nízký výpad pomáhá protáhnout svaly v oblasti boků, třísel, stehen a středu těla.

Provedení tohoto úseku:

Předklon pomáhá protáhnout záda, třísla a zadní část nohou.

Provedení tohoto úseku:

Protažení trupu vsedě je zaměřeno na svaly středu těla a zad.

Provedení tohoto úseku:

Pozice kobry pomáhá uvolnit a protáhnout svaly hrudníku, břišních svalů, krku a ramen.

Provedení tohoto úseku:

Rolování krku je skvělý způsob, jak uvolnit napětí v krku, zejména po dlouhém sezení.

Provedení tohoto úseku:

Tipy pro bezpečné protahování

  • Vyhněte se protahování za studena. Předtím, než začnete s protahováním, je dobré rozproudit krev, abyste předešli zranění. Zahřátí svalů může pomoci provedení aktivity s nízkou intenzitou, jako je chůze nebo lehký běh po dobu 5 minut.
  • Protahujte se jemně. Nenutit do žádné polohy, která způsobuje bolest. Pokud je protahování bolestivé, znamená to, že se protahujete příliš.
  • Zařaďte protahování do rutiny. Největší přínosy z protahování získáte, pokud se stane pravidelným zvykem. Odborníci na fitness doporučují protahování alespoň dvakrát až třikrát týdně.
  • Protahujte obě strany. Ujistěte se, že protahujete obě strany těla rovnoměrně, abyste se vyhnuli nerovnováze v ohebnosti.
  • Vyhněte se poskakování. Podskakováním při protahování si můžete poranit svaly nebo šlachy. Může také způsobit, že se vám svaly stáhnou.

Pointa

Protahování bývá příjemné, protože aktivuje parasympatický nervový systém a zvyšuje průtok krve do svalů. Předpokládá se, že protahování může také uvolňovat endorfiny, které pomáhají snižovat bolest a zlepšovat náladu.

Kromě dobrého pocitu a uvolnění svalového napětí a stresu může strečink také zvýšit vaši flexibilitu a krevní oběh, zvýšit vaši sportovní výkonnost a zlepšit držení těla.

Pokud máte obavy ohledně protahování, poraďte se se svým lékařem, zejména pokud máte zranění nebo chronické zdravotní potíže.

Zdroje: healthline.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář