6 Skvělých důvodů, proč začít meditovat

Foto: Freepik

6 Skvělých důvodů, proč začít meditovat

Slyšeli jste již o ozdravných účincích meditace, ale stále přemýšlíte, jestli je to právě pro vás to pravé? Žijeme v uspěchané době plné stresu, kterému se úplně vyhnout nemůžeme. Co ale změnit můžeme, je míra a forma relaxace. Pojďme se podívat na 6 důvodů, proč s ní začít už dnes.

1. Zabraňuje nadměrnému přemýšlení

Přistihli jste se někdy, jak si ve své hlavě pořád dokola opakujete rozhovory z minulosti a analyzujete, co tím ten druhý ve skutečnosti myslel? A nebo také přemýšlíte o všech způsobech, jak jak se věci vyvrbí v budoucnosti a to zpravidla v tom nejhorším možném scénáři?

Přemýšlení často vede k silné úzkosti. Protože meditace přináší pocit klidu, pomáhá vám ovládat vaše myšlenky a emoce . Rozsáhlý výzkum ukázal, jak klid meditace může snížit úzkostné myšlenky a pomoci lidem přeorientovat jejich myšlení.

2. Meditace snižuje stres a úzkost

Meditace zklidňuje naše tělo i mysl a bojuje proti „reakci na boj nebo útěk“. Vrozená reakce na boj nebo útěk se u jednotlivých lidí liší v závislosti na jejich minulých zkušenostech. Například pokud někdo zažil traumatickou autonehodu, může pociťovat větší stres, až bude příště v autě, než někdo, kdo nikdy s autonehodou neměl zkušenost.

Reakce boje nebo útěku je to, co zažíváme v době stresujících událostí. Tato fyziologická reakce na stres často zahrnuje rychlou srdeční frekvenci, zrychlené dýchání, svalové napětí a pocení. Meditace tyto příznaky snižuje snížením srdeční frekvence a krevního tlaku, když záměrně uvolňujete svaly.

3. Meditace podporuje lepší kvalitu spánku

Probouzíte se ráno s pocitem vyčerpání místo pocitu svěžesti? Jednoduchým způsobem, jak porazit nespavost, je meditace. Studie ukazují, že ti, kdo se věnují meditaci, mohou zlepšit své spánkové návyky.

Meditace zvyšuje produkci melatoninu v mozku, který je produkován ve stejné oblasti mozku, která řídí vaše cykly spánku / bdění. S tímto zvýšením hladin melatoninu zažijete klidnější spánek. Meditace také zvyšuje hladinu serotoninu, což mimo jiné také pomáhá regulovat spánek.

5. Buduje šťastnější a silnější vztahy

Mnohá studia ukazují, že jóga vyplavuje hormony, které navozují pocit štěstí. Být ve stavu štěstí vám umožňuje udržet si pozitivní perspektivu a mít lepší a pevnější vztahy s ostatními lidmi. Kromě toho, abyste měli pozitivní vztahy s ostatními lidmi, musíte mít pozitivní vztah sami se sebou. Tato uklidňující aktivita vám může pomoci dostat se do kontaktu se svým skutečným já - a čím více respektu k sobě budete mít, tím lépe budete udržovat vztahy. Vaše vztahy s ostatními lidmi budou prospěšné, když budete sami pociťovat větší vnitřní klid.

6. Meditace snižuje pocity osamělosti.

Je také dobře známo, že meditace je lékem na samotu. Umožňuje vašemu mozku přijímat a rozumět věcem, které vás činí smutnými, osamělými nebo depresivními.

Studie ukázaly, že praktikování meditace všímavosti učí vaši mysl být pozornější k aktuálnímu okamžiku, než se zabývat minulými událostmi nebo promítat do budoucnosti. Pouhá schopnost ocenit přítomný okamžik snižuje pocity osamělosti.

Zdroje: freepik.com, happierhuman.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář