Snadno se tvořící modřiny a co za jejich vznikem stojí?

Foto: Freepik

Snadno se tvořící modřiny a co za jejich vznikem stojí?

Většina modřin se vytvoří, když utrpíme zranění, které kůži neporuší, ale rozdrtí malé cévy pod ním. Krev poté prosakuje a uvízne pod povrchem a zanechává nápadnou stopu - modřinu.

Příčiny tvorby

Léky na ředění krve

Kromě zranění mohou modřiny způsobit léky nebo doplňky, které zpomalují nebo snižují schopnost srážení krve. Jsou velmi časté, od aspirinu po drogy jako Coumadin. Pokud používáte léky na ředění krve, může zastavení krvácení trvat déle, což vede k větším modřinám.

Možná si ani neuvědomujete, že užíváte něco, co vám ředí krev: Doplňky z rybího tuku, ginkgo biloba, alkohol a česnek mají podobné účinky.

Jiné drogy

Steroidy mohou vést k tenčí pokožce, takže si můžete všimnout modřin s lehkým traumatem. Například chemoterapie může ve vašem těle snížit počet krevních destiček - buněk, které pomáhají srážet krev. Nízký počet krevních destiček znamená vyšší riziko vzniku modřin.

Nedostatek vitamínů

Snadná tvorba modřin může naznačovat, že vám chybí dostatek vitamínu K, který se nachází v listové zelenině, brokolici a růžičkové kapustě. Většina lidí má ve stravě dostatek tohoto vitamínu rozpustného v tucích, takže nemusí užívat žádný doplněk stravy. Pokud máte jeho nedostatek, je to znamení, že možná neabsorbujete vitamíny správně, nebo máte malý přísun potravin obsahující tento vitamín. To může zahrnovat osoby s Crohnovou chorobou, nebo lidi trpící ulcerózní kolitidou. Na vině může být také závažný nedostatek vitamínu C, protože se vitamín podílí na stavbě cévních stěn. Důsledkem jsou pak tenčí cévy, náchylnější k větší propustnosti.

Stárnutí

Jak stárneme, naše cévy jsou křehčí. Můžeme si to představit jako hadici, která drží krev. Jak stárneme, z hadice jaksi uniká voda, takže velmi malá zranění mohou způsobit, že se tato oblast otevře a vytéká krev do kůže, což způsobí modřinu.

Starší kůže je také křehčí a pod ní je méně tuku, takže pokud do něčeho narazíte, budete mít menší tukový polštář k zmírnění nárazu. Všechny tyto faktory mohou vést ke stařecké purpuře nebo modřinám, které se projeví po velmi lehkém poranění starších lidí. Modřiny se obvykle objevují v oblastech, které byly vystaveny slunci.

Rakovina

Ve vzácných případech může být snadná tvorba modřin známkou rakoviny krve, kostní dřeně nebo lymfatických uzlin. Mohou se objevit značky, které se často objevují jako velmi malé červené tečky (petechie).

Modřiny mohou být jedním z vodítek, takže se lékaři budou ptát na jakékoli doprovodné krvácení z dásní, horečky, zimnici, noční pocení, nebo bolesti kostí.

Nemoci jater

Mezi mnoho funkcí jater patří tvorba srážecích faktorů. Když je orgán poškozen, tak zpomaluje nebo přestává produkovat bílkoviny potřebné pro srážení krve. Pokud máte problém s játry, můžete trpět na časté krvácení nebo modřiny.

Genetické faktory

Genetické příčiny mohou vést ke změnám v počtu krevních destiček nebo faktorů, které se podílejí na srážení.

Kdy snadná tvorba modřin naznačuje vážnější problém?

Snadná tvorba modřin někdy naznačuje vážný stav, jako je problém srážení krve nebo krevní onemocnění. Navštivte svého lékaře, pokud:

  • Máte velké modřiny, zvláště pokud se vaše modřiny objevují na trupu, zádech nebo tváři nebo se zdá, že se tvoří bez známých důvodů
  • Tvoří se vám podlitiny a v anamnéze máte krvácení, například během chirurgického zákroku
  • Najednou se vám začnou tvořit modřiny, zvláště pokud jste začali užívat nový lék

Tyto příznaky mohou naznačovat:

  • Nízké hladiny krevních složek, které pomáhají srážet krev po poranění (krevní destičky)
  • Abnormálně fungující krevní destičky
  • Problémy s bílkovinami, které pomáhají při srážení krve

Chcete-li zjistit příčinu vašich modřin, může váš lékař zkontrolovat hladinu krevních destiček nebo provést testy, které měří čas potřebný ke srážení krve.

Bohužel, jakmile se vytvoří modřina, nedá se s jejím ošetřením mnoho dělat. Většina modřin nakonec zmizí, když vaše tělo reabsorbuje krev, i když hojení může s věkem trvat déle. Můžeme si pomoci tím, že dáme do vyvýšené polohy postiženou část, aby se zamezilo přísunu krve a budeme přikládat led.

 

Zdroje: www.today.com, Freepik.com

 

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář