Tipy pro rychlé uklidnění

Foto: Freepik

Tipy pro rychlé uklidnění

Všichni čas od času zažíváme stres, je to prostě součást života. Někdy však není vhodný moment začít zuřit. Nechcete přece přijít o práci či lidi kolem sebe, ale najít řešení výhodné pro obě strany. Není to vždy tak lehké, jak se zdá. Proto je dobré mít při sobě pár tipů, které vám můžou pomoct.

1. Dobijte své tělo

Pokud mátě hlad či žízeň, mnoho z níže popisovaných technik nemusí fungovat. Proto je důležité zpomalit a dát si něco na zub. Malá hrst oříšku, kousek čokolády, dobrá káva nebo malá sladkost dokáže dělat zázraky.

2. Dýchejte

Není to nic nového a může to znít i zbytečně, ale většina lidí tomu nedá šanci. Dusit v sobě vztek je mnohdy horší. Když se cítíte úzkostlivě či jste rozzlobeni, máte tendenci dýchat rychleji, proto zklidněte dech i své myšlenky.

Jakmile se naučíte hluboce dýchat, můžete prodlužovat svůj výdech, aby byl dvakrát delší než nádech. Tyto a další dýchací techniky je lepší si nacvičit v klidovém stavu a následně vědět, jak na to.

3. Představte si, jak jste klidní

Tento tip vyžaduje, abyste si osvojené dechové techniky procvičili. Párkrát se hluboce nadechněte, zavřete oči a představte si, jak jste klidní. Představujte si své tělo uvolněné při řešení stresové situaci tím, že zůstanete klidní a soustředění.

Když si zafixujete tento stav v paměti, můžete se k němu vracet, když budete mít úzkost.

4. Vypusť hněv

Psychoterapeut Scott Dehorty z Delphi Behavioral Health doporučuje, abyste svůj vztek vybili cvičením. „Jděte se projít nebo si zaběhat. Při fyzické aktivitě se uvolňuje serotonin, který vám pomůže uklidnit se a cítit se lépe.“

Měli byste se však vyhnout fyzické aktivitě, která zahrnuje projevy hněvu, jako je například mlácení do zdi nebo křik.

„Bylo prokázáno, že to zvyšuje pocity hněvu, nakonec se cítíte dobře v důsledku toho, že jste naštvaní,“ vysvětluje Dehorty.

5. Odreagujte se

Odejděte z místnosti ven a přijdete na jiné myšlenky.

Dehorty toto cvičení doporučuje, abyste měli čas na lepší rozhodování. „Když jsme rozzlobení nebo cítíme úzkost, nepřemýšlíme nejlépe, ale zapojujeme myšlení na přežití. To je v pořádku, pokud je náš život skutečně v ohrožení. Jestli nejde o ohrožení života, chceme, aby naše myšlení bylo co nejlepší, nikoliv pudy sebezáchovy,“ dodává.

6. Běžte na vzduch

Teplota a cirkulace vzduchu v místnosti mohou zvýšit vaši úzkost nebo hněv. Pokud se cítíte napjatí v prostoru, kde se nacházíte, může to vyvolat záchvat paniky. Nadýchat se čerstvého vzduchu, i na pár minut, vám může ulevit. Změna prostředí pomůže přerušit váš zlostný myšlenkový proces.

7. Uvolněte své tělo

Když jste ve stresu, můžete mít pocit, že máte napjaté všechny svaly v těle (pravděpodobně tomu tak je). Toto cvičení vám pomůže se zklidnit.

Lehněte si na podlahu a ruce si dejte podél těla. Dbejte na to, abyste neměli zkřížené nohy a ruce v pěst. Začněte u prstů na nohou a pomaličku je uvolňujte. Pomalu postupujte vzhůru po těle a říkejte si, abyste uvolnili každou část těla, dokud se nedostanete k hlavě. Můžete si pustit nějakou meditační hudbu a představovat si, že ležíte na pláži, teplý písek vás hřeje, cítíte příjemnou vůni a posloucháte zvuky mořských vln.

8. Přiznejte si to

Dovolte si říct, že jste rozzlobení. Když pojmenujete, jak se cítíte, a dovolíte si to vyjádřit, může se pociťovaný hněv snížit.

9. Snažte se myslet střízlivě

Součást afektu jsou iracionální myšlenky, které nemusí dávat smysl. Tyto myšlenky jsou často tím nejhorším scénářem. Můžete se ocitnou v zacyklení „co by kdyby“, což může přivést ke strachu ze všeho nového. Pokud vás tyto myšlenky napadnou, zatavte se a zkuste si položit následující otázky:

    Je pravděpodobné, že se to stane?

    Je to racionální myšlenka?

    Co nejhoršího se může stát?

    „Bude mi na tom záležet i příští týden?“ říká Dehorty.

Přenastavte si své myšlení a uvidíte, že není vše tak černé.

10. Vypište se z toho

Nejste typ, který se z toho vypovídá kamarádovi? Vezměte deník či list papíru a pište. Nedělejte si starosti správnosti vět nebo interpunkcí, prostě pište.

11. Dejte ramena dolů

Pokud je vaše tělo napjaté, je pravděpodobné, že se zhorší i vaše držení těla. Posaďte se zpříma, zhluboka se nadechněte a spusťte ramena. K tomu se můžete soustředit na přiblížení lopatek k sobě a poté dolů. Několikrát se zhluboka nadechněte. Tento postup můžete provádět několikrát denně.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/how-to-calm-down; Freepik

0 Komentářů

Napište komentář