Zaručené tipy, jak zmírnit únavu během dne?

Foto: Unsplash

Zaručené tipy, jak zmírnit únavu během dne?

Občas je unavený každý z nás, pokud se to ale děje pravidelně, je čas přehodnotit své zvyky a změnit ty, které vás během dne unavují. Pokud je vaše únava doprovázená dalšími příznaky nebo tak silná, že nemůžete během dne normálně fungovat, zvažte návštěvu lékaře! V dnešním článku si představíme tipy, jak být během dne více bdělejší a mít více energie.

1. SPÁNEK = PRIORITA

Spánek je pro vaše zdraví stejně důležitý jako správné stravování a cvičení, proto se vyplatí ho nezanedbávat. Spánek by pro nás měl být prioritou. Spát méně než sedm hodin je nejčastější příčinou vyčerpání během dne. Kromě toho, že se cítíte unaveni, souvisí nedostatek spánku také se zvýšeným rizikem vážných nehod a také se spoustou zdravotních problémů, např: srdeční problémy, deprese nebo zhoršená paměť a myšlení.

2. SNÍDEJTE BÍLKOVINY

Pokud vaše obvyklá snídaně zahrnuje muffin, koblihu, misku cereálií, nebo pokud nesnídáte vůbec je pravděpodobné, že účinky pocítíte jen pár hodin do dne. Naplnění těla velkou dávkou sacharidů vede k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, po němž následuje krach, při kterém se můžete cítit velmi unavení.

Pokud máte čas, zkuste si k snídani udělat například míchaná vajíčka. Pokud ne, namažte si arašídové máslo na kousek celozrnného toastu, vychutnejte si misku jogurtu s ovocem nebo si vezměte tyčinku nebo smoothie obohacené o bílkoviny.

3. OMEZTE KOFEIN A ALKOHOL

Kofein v kávě, čaji, sladkých a energetických nápojích může ovlivnit váš spánek tím, že vás udrží déle vzhůru a zkrátí potřebné regenerační fáze spánku. Snažte se proto sledovat vaši denní spotřebu kofeinu. Odborníci doporučují max. 400 miligramů denně, což jsou zhruba čtyři šálky kávy denně.

Stejně tak alkohol může také narušovat dobu spánku. Vědci zjistili, že i konzumace alkoholu šest hodin před spaním negativně ovlivňuje spánkový cyklus. Pitím příliš velkého množství alkoholu se také vystavujete kocovině a drsnému začátku dalšího dne.

4. PIJTE HODNĚ VODY

Dehydratace může vést ke zvýšené ospalosti, únavě a podrážděnosti. Zkuste s každým vaším jídlem vypít plnou sklenici vody a mějte ji vždy po ruce. Nezapomeňte pít před, během i po cvičení či jiné fyzické námaze.

Zdroje: verywellmind.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář