Zdravé stravování nemusí být drahé: 13 tipů jak snížit náklady

Foto: Freepik

Zdravé stravování nemusí být drahé: 13 tipů jak snížit náklady

Podle mých osobních zkušeností jsem také zjistila, že zdravé stravování může ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze, zvláště pokud se při nakupování, výběru a přípravě jídla držíte několika klíčových zásad. Zde je 14 jednoduchých tipů, které vám mohou pomoci ušetřit peníze při zdravém stravování.

1. Držte se sezónních produktů

Sezónní ovoce a zelenina jsou často čerstvější, chutnější a cenově dostupnější než potraviny vyrobené mimo sezónu. Je to proto, že tyto sezónní přísady jsou sklízeny ve špičkové zralosti a nejsou přepravovány zdaleka tak daleko, čímž se minimalizuje doba potřebná k cestování z farmy do regálu s potravinami. Existuje spousta online průvodců, kteří podrobně popisují, které ovoce a zelenina jsou v sezóně. Dobrou představu o tom, která jídla jsou v sezóně, můžete získat také na místních zemědělských trzích ve vašem městě, kde zjistíte, co je k dispozici.

2. Koupit obecnou, tedy běžnou značku

Mnoho obchodů s potravinami nabízí produkty v obecných i značkových odrůdách. Volba obecných značek namísto značkových je jednoduchý způsob, jak ušetřit peníze bez kompromisů v kvalitě. Obecná značková jídla jsou z hlediska bezpečnosti, kvality a výživové hodnoty obvykle srovnatelná s verzemi značkových značek. Před zakoupením je však vždy dobré porovnat seznam složek a nutričních štítků na vašich oblíbených značkových produktech s těmi v obecných verzích.

3. Naučte se plánovat jídla

Plánování jídla předem je chytrý způsob, jak ušetřit čas i peníze. Zkuste tedy vytvořit týdenní stravovací plán, sepsat nákupní seznam a vyhradit si konkrétní čas na přípravu jídla na příští týden.

Jednou z mých oblíbených metod plánování jídla je najít několik receptů, které používají podobnou sadu ingrediencí k střídání během týdne. Ráda se zaměřím na několik ingrediencí s kratší trvanlivostí, jako je čerstvé ovoce a zelenina, a přepínám mezi různými celozrnnými výrobky, luštěninami a kořením.

To vám může pomoci zefektivnit nákupní seznam a zároveň přidat do vaší stravy spoustu rozmanitosti, protože každý den si pochutnáváte na ingrediencích novými a zajímavými způsoby.

4. Vařte doma

Vaření vlastního jídla doma místo stolování v restauracích nebo nakupování hotových jídel je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak se zdravě stravovat za rozpočet. Ve skutečnosti stojí jediné jídlo v restauraci mnohem víc než nákup surovin, které potřebujete k přípravě vlastního jídla doma. Navíc s dalšími poplatky, jako jsou poplatky za doručení, poplatky za služby a tipy, se náklady na stravování nebo objednání odběru mohou rychle sčítat.

Příprava vlastního jídla vám také dává úplnou kontrolu nad tím, co si dáváte na talíř. To usnadňuje zahrnutí více čerstvých a celých potravin do vaší stravy. Pomáhá také snížit příjem přidaného cukru , soli a umělých přísad.

5. Jezte více rostlinných bílkovin

Rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole, čočka, cizrna, tofu a tempeh, jsou často mnohem levnější než živočišné bílkoviny, jako je maso, ryby a drůbež. Navíc jsou tato jídla bohatá na bílkoviny, vlákninu a řadu dalších základních vitamínů a minerálů. Snadno se začlení do receptů, jako jsou kastroly, polévky, saláty a hranolky.

Mějte na paměti, že konzumace více rostlinných bílkovin neznamená, že se musíte stát plnohodnotným veganem nebo úplně vyřadit živočišné produkty ze své stravy. Pokud nyní jíte maso a chcete začít jíst více rostlinných bílkovin, zvažte zařazení rostlinných bílkovin do svého jídelníčku jen několikrát týdně. To vám pomůže ušetřit nějaké peníze a snížit spotřebu masa.

6. Zkontrolujte nabídky obchodů

Většina obchodů s potravinami nabízí týdenní nabídky a slevy, které jsou obvykle inzerovány online nebo distribuovány v oběžnících. Kontrola toho, zda jsou k dispozici kupóny na vaše oblíbené produkty, než vyrazíte na nákup, je vynikající způsob, jak ušetřit nějaké peníze.

7. Kupte si zmrazené ovoce a zeleninu

Pokud se vám nedaří spotřebovat všechno čerstvé ovoce a zeleninu, než se začnou zhoršovat, zvažte získání zmrazených produktů. Je to vynikající alternativa.Mražené ovoce a zelenina nabízejí stejné cenné živiny jako čerstvé odrůdy, ale mají mnohem delší trvanlivost, aby vám pomohly omezit plýtvání potravinami.

Mám ráda, když mám po ruce spoustu mraženého ovoce, abych ho hodila do smoothies nebo vmíchala do mého jogurtu a ovesných vloček. Mražená zelenina také skvěle doplní praženici, nebo ji lze upéct, restovat jako jednoduchou přílohu.

8. Nevyhazujte zbytky jídla

Mnoho částí masa a produktů se obvykle zlikviduje, když si doma připravujete zdravá jídla. Existuje však spousta zajímavých a kreativních způsobů, jak můžete zbytky jídla použít místo toho, abyste je vyhodili. To vám může pomoci ušetřit nějaké peníze navíc na nakupování. Uložte si stonky a stonky zeleniny a připravte si polévku, zmrazte zbylé bylinky nebo nakrájejte starý chléb na kostky a pečte je v troubě a připravte si vlastní domácí krutony.

9. Skladujte správně své potraviny

Správné skladování potravin může prodloužit jejich trvanlivost, takže vaše jídla vydrží déle, sníží se plýtvání potravinami a sníží se váš nákupní účet. Vyzkoušejte skladovat přísady ve skladu, jako jsou těstoviny, rýže a cereálie, ve vzduchotěsné nádobě a umístit je na chladném a suchém místě, abyste maximalizovali jejich trvanlivost. Měli byste také uchovávat mléčné výrobky v hlavní části vaší ledničky namísto dveří a zmrazit syrové maso nebo drůbež, pokud je neplánujete použít během několika dnů. Odborníci například doporučují uchovávat čerstvou drůbež nebo mleté ​​hovězí maso v chladničce při teplotě 4 ° C nebo nižší po dobu maximálně 2 dnů. Dbejte na to, abyste syrové maso uchovávali odděleně od ostatních potravin.

10. Nakupujte hromadně

Určité potraviny si můžete koupit hromadně za nižší cenu, díky čemuž je ještě jednodušší jíst zdravě za nižší rozpočet. Potraviny, které jsou uchovávány ve skladu na policích, jako jsou zrna, ořechy, semena a sušené luštěniny, jsou obzvláště skvělá jídla, která je třeba zásobit a nakupovat hromadně. Ujistěte se, že se vyhýbáte hromadnému nákupu potravin, které mají kratší trvanlivost, včetně čerstvých produktů, připravených jídel, vajec, masa a mléčných výrobků.

11. Založte bylinkovou zahradu

Čerstvé bylinky jsou ideální pro posílení chuti vašich oblíbených zdravých jídel doma, ale mohou být také docela drahé. Naštěstí může být pěstování vlastních bylin doma snadným, zábavným a finančně úsporným koníčkem. Je to také velmi snadné - vše, co potřebujete, je půda, semena a slunečné místo u okna nebo na zahradě. Existuje spousta možností krytého zahradnictví, které je třeba zvážit. Pokud jste jako já a žijete v bytě s omezeným slunečním zářením, zvažte možnost vyzkoušet krytou hydroponickou zahradu. Jsou vybaveny LED světly pro spolehlivý způsob pěstování bylin doma.

12. Nakupujte chytřeji

Začlenění návyků šetřit peníze do vaší rutiny nakupování v potravinách je skvělý způsob, jak snížit náklady při zdravém stravování.

- Napište si dopředu seznam. Nejprve si zapište, co potřebujete, než se vydáte do obchodu. Když jste tam, držte se položek ve vašem seznamu.

- Nakupujte po obvodu obchodu s potravinami. To může usnadnit přeskočení položek, jako jsou zpracované potraviny a občerstvení, které jsou obvykle dražší a méně výživné.

- Nakupujte, když jste v klidu a s plným žaludkem. Měli byste se také vyhnout návštěvě obchodu, když máte hlad nebo stres, protože by to mohlo podnítit vaši chuť k jídlu a vést k nezdravému výběru zboží.

13. Dojídejte zbytky

Místo toho, abyste vyhodili zbytky, zkuste si je uschovat na přípravu jednoduchého jídla další den. To vám může nejen ušetřit čas, ale ušetřit peníze, pokud si například zbytky od večeře vezmete do práce nebo do školy místo nákupu oběda. Mám ráda zdvojnásobení velikosti porcí, když vařím večeři a potom si další den skladuji polovinu k obědu.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli mnoho lidí věří, že zdravé stravování může být drahé, nemusí to být nutně pravda. Ve skutečnosti vám dodržování zdravé a ucelené stravy může z dlouhodobého hlediska skutečně ušetřit peníze. Zkuste si vyzkoušet několik výše uvedených tipů, které vám mohou usnadnit zdravou stravu bez nutnosti rozbití prasátka či vyloupení banky

Můj tip

Zlepšení vaší stravy nemusí nastat přes noc. Zkuste každý týden začlenit do své rutiny několik tipů na snižování nákladů, abyste se pomalu uvolnili do plánu zdravého stravování vhodného pro rozpočet.

Zdroj: www.healthy.com, www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář