Ženy, které čelí výhrůžkám znásilněním a zneužíváním v Klubovně

Foto: Unsplash

Ženy, které čelí výhrůžkám znásilněním a zneužíváním v Klubovně

V listopadu dostala Bhavini od svých kamarádek v klubovně nahrávky s názvem, který zmiňoval její spodní prádlo.

Aplikace s živým zvukem umožňuje uživatelům založit virtuální místnost nebo se připojit k místnosti, ve které hovoří jiní lidé.

Na těchto nahrávkách muži dražili části ženských těl, včetně toho jejího.

Bhavini, která žije v Indii a jejíž jméno bylo kvůli ochraně identity změněno, to však nepřekvapilo.

"Muži mě v aplikaci obtěžují už několik měsíců, minimálně jednou týdně si vytvářejí pokoje mým jménem a nadávají mi do horších věcí. To je cena, kterou platíte za to, že jste hlasitá žena," řekla 33letá politička.

Je jednou z nejméně čtyř žen z indické hinduistické většiny, které byly toho dne asi dvě hodiny nabízeny v předstírané aukci na serveru Clubhouse, kterou podle svědků v jednu chvíli sledovalo více než 200 uživatelů.

Společnost Clubhouse sdělila BBC, že později téhož dne pozastavila účty těch, kteří pokoj vytvořili, a varovala, pozastavila nebo trvale odstranila další připojené účty.

Ženy tvrdí, že hinduističtí nacionalističtí trollové je na této aplikaci již několik měsíců napadají a označují je za zrádkyně, protože kritizují indického premiéra Naréndru Módího a jeho stranu Bharatiya Janata Party (BJP).

Nejsou sami, kdo čelí obtěžování. Muslimské ženy žijící v Indii, z nichž mnohé jsou hlasitými kritičkami vlády, byly v posledních šesti měsících také dvakrát vystaveny v internetové aukci, což vedlo k několika zatčením.

Ve všech těchto případech se nejednalo o skutečný prodej - cílem bylo obtěžovat a umlčet ženy, které se staly terčem útoku.

Kritici tvrdí, že za vlády BJP se trolling žen, zejména muslimek, v posledních letech zhoršil. Obviňují stranu, že využívá své značné zdroje k nasazení virtuální pravicové armády proti každému, kdo má výhrady k Módímu nebo jeho politice.

Zatímco BJP toto obvinění popírá, její představitelé trolling odsuzují jen zřídka, přestože je důsledně sledován uživateli, kteří se označují za příznivce nebo pracovníky strany. Ostatně sám Módí byl dotazován, proč sleduje trolly na Twitteru.

Tento problém byl - a stále je - rozšířen na Twitteru, ale objevil se i v jiných, méně veřejných aplikacích, kde je často těžší takové trolly vystopovat.

Když se Bhavini a další žena Rekha (jejíž jméno bylo pro účely tohoto článku rovněž změněno) v roce 2021 připojily ke Clubhouse, doufaly, že budou moci v aplikaci bezpečně mluvit o politice.

Aplikace určená pouze pro zvané si získala neuvěřitelnou popularitu nejen díky osobním chatovacím místnostem a živým diskusím, ale také jako platforma, na které se objevují nejznámější osobnosti světa - vystoupili zde například Drake, Oprah nebo Elon Musk.

Obě ženy však zjistily, že mluvit o indické politice je těžké - ať už šlo o jejich podporu zemědělců, kteří již více než rok stávkují proti Módího vládě kvůli kontroverzním reformám, o jejich kritiku toho, co považují za rozdělující hinduistický nacionalistický program BJP, nebo o jejich názory na utlačovatelský hinduistický kastovní systém.

"Zneužívání začalo v den, kdy jsem vyjádřila svůj politický názor," řekla Rekha, 33letá IT odbornice.

Ona a Bhavini tvrdí, že trollové v aplikaci vytvořili účty s použitím jejich fotografií a vyhrožovali jim znásilněním.

"V jednu chvíli mě pokaždé, když jsem vstoupila do místnosti, někdo slovně urážel a pak odešel," řekla Bhavini. "V současné době existují čtyři falešné účty, které se vydávají za mě."

Bhavini a Rekha říkají, že místnosti a uživatele několikrát nahlásily, ale jejich zneuživatelé jsou stále aktivní.

"Připadá mi, jako by lidé měli volnou ruku při vyhrožování násilím," řekla Rekha.

V oficiálním prohlášení společnosti Clubhouse se uvádí, že aplikace "provedla interní šetření a zjistila, že oba uživatelé již dříve podali společnosti Clubhouse žádosti o podporu týkající se jiných místností a témat, na které obdrželi písemné odpovědi".

Podle cílových žen se však aukce nepodobala ničemu, co dosud zažily.

Bhavini řekla, že muži, kteří se zúčastnili, mluvili o jejích prsou a odkazovali na detailní snímky jejího výstřihu. Ty pocházely z jejího účtu na Instagramu - z fotografií, na nichž má na sobě top s výstřihem do V nebo plavky.

Na jedné nahrávce se muž smál a nabízel jí mateřské mléko.

Rekha vstoupila na několik minut do stejné místnosti a slyšela, jak se muži smějí, když přihazují na její genitálie.

Slyšela, jak uživatelé mluví o sexuálních praktikách, když nabízejí ženám, a jak se hanlivě vyjadřují o Pákistáncích a Sikzích.

"Kdo dá nejlevnější sazbu, tomu dám vagínu. Jeden paisa... půl penny... dejte ji zadarmo," řekli.

"Cítila jsem se zneuctěná. Tohle je ta nejsprostší věc, kterou jsem o sobě kdy slyšela, že se draží moje vagína."

Rekha, která zná jednu z muslimských žen, jež se stala terčem útoku, řekla: "Ještě nedávno jsem ji utěšovala, že byla vydražena v aplikaci, ale teď se to děje mně.

"V Indii se s ženami zachází jako se zbožím, které se buď oslavuje, nebo prodává, když se to hodí."

Bhavini a Rekha okamžitě nahlásily pokoj, ale pokračovalo to nejméně dvě hodiny.

BBC také zjistila, že nejméně jeden uživatel, který byl v souvislosti s aukční síní nahlášen společnosti Clubhouse, je v aplikaci stále aktivní pod jiným účtem, který byl vytvořen v den, kdy se aukce uskutečnila.

"Ať uživatele nahlásím kolikrát chci, nic se nezmění," řekla Rekha.

Objevily se obavy, jak v aplikaci zajistit, aby se lidé zodpovídali, protože uživatelé nemají přístup ke starým konverzacím - nejsou nahrávány ani později přehrávány.

Společnost Clubhouse uvedla, že uchovává záznamy místností, na které si uživatelé stěžují, pro účely vyšetřování.

Dále uvedla, že podniká "kroky, které uživatelům, jimž byla pozastavena činnost na dobu neurčitou, ztěžují návrat", a proto mohla "odstranit více účtů spojených s tvůrci dané místnosti".

Zároveň však upozornila, že "stejně jako u každé online platformy je neustálou výzvou zabránit uživatelům, kteří jsou naprosto odhodlaní vytvořit si nový účet, aby tak učinili, ale pracujeme na tom, aby to pro ně bylo velmi obtížné a nákladné".

Platforma proti kyberšikaně TeamSAATH nahlásila v listopadu místnost Clubhouse policii.

"Tento druh zneužívání není brán tak vážně, jak by měl. Potřebujeme, aby příslušné orgány dělaly svou práci," uvedla v prohlášení.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Podobné články

1 Komentářů

uqucozuli

uqucozuli

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Unevzaq <a href="http://slkjfdf.net/">Walequwa</a> bbh.tyty.jsmecesi.cz.kjp.iz http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář